Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
09 Mart 2023 Perşembe

Almanya'da siber saldırı alarmı!

İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “Almanya büyük bir tehlikeyle karşı karşıya” diyerek siber saldırı uyarısı yaptı. Ayrıca Çin'den alınan dronelar, uzmanların ‘casusluk’ uyarılarına rağmen kullanılmaya devam ediliyor.

Almanya'da siber saldırı alarmı!

Almanya’da uzmanlar, Çin’den alınan teknik cihazlar aracılığı ile olası casusluk tehlikesine karşın uyarılarını sürdürüyor ancak Alman güvenlik makamları Çin yapımı droneları gün geçtikçe daha fazla kullanıyor.

Süddeutsche Zeitung’un haberine göre; Çin’in güneyindeki Shenzhen bölgesinde bulunan sivil insansız hava aracı üreticisi, Alman resmi makamlarına şimdiden çok sayıda ürün satış gerçekleştirdi. Aynı zamanda, Bavyera polisinin de, Çin merkezli bir teknoloji şirketi DJI’ya ait droneları kullandığı tespit edildi.

Yeşiller’den tepki: Veriler Çin’e sızabilir

Konuya ilişkin Yeşiller Partisi’nden tepki geldi. Partinin İç Politika Uzmanı Konstantin von Notz, “Çin’den, insansız hava araçları satın alınarak, altyapının işlevselliği Çinli şirketlere bağlandı. Çin ile olası bir çatışmada, bu ciddi bir sorun. Özellikle bu cihazların hassas güvenlik alanlarında kullanılmaması gerekiyor” derken Yeşiller siyasetçisi Leon Eckert ise “Çin'e bir veri sızıntısı hiçbir zaman göz ardı etmemiz gereken bir konu. Üretici tarafından yapılacak bir güncellemeyle; veriler Çin devletine sızabilir” uyarısında bulundu.

Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann (CSU) ise, yetkililerin Çin insansız hava araçlarının güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için bir güvenlik konsepti ve özel bir yazılım geliştirdiklerini belirterek iddiaları reddetti. Federal İçişleri Bakanlığı da “Veri sızıntısı olmasın diye veri aktarımı engelleniyor. İlk işlemden sonra, insansız hava araçları artık internet ile doğrudan veya dolaylı temasa geçemez” diyerek cihazların kullanımını savundu.

İçişleri Bakanı: Almanya büyük bir tehlikeyle karşı karşıya

İçişleri Bakanı Nancy Faeser da Almanya’ya yönelik siber saldırı uyarısında bulundu. Olası siber saldırılardan sorumluğu tuttuğu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bunun için kaynak ayırdığını ifade eden Faeser, “Almanya büyük bir tehlikeyle karşı karşıya” dedi.

Funke Medya’ya konuşan SPD’li Bakan, sabotaj ve dezenformasyona yönelik korsan saldırılar nedeniyle, Federal Bilgi Güvenliği Dairesi'ndeki çalışmaların kapsamının genişletildiğini bildirdi. 

Siber güvenlik uzmanları ise saldırıların, Almanya’nın, Ukrayna'ya Leopar II tanklarını göndermeye karar vermesinin ardından yoğunlaştığını söylüyor. Rus hacker grubu Killnet’in misilleme olarak Münih Güvenlik Konferansı sırasında da Nato’nun yazılım alt yapılarına saldırdığı, Lufthansa’nın internet sitesini hacklediği düşünülüyor. 

Geri Dön 09 Mart 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN