Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlanma çatlağı: "Hedef olduk" - 12 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
25 Haziran 2024 Salı

Almanya’da okullara güven azaldı

Almanya'da yapılan araştırma, okullara duyulan güvenin ciddi biçimde azaldığını gösterdi. Uzmanlar, bunun bir alarm sinyali olduğu kanaatinde.

Almanya’da yapılan bir araştırma, okullara duyulan güvenin azaldığını ortaya koydu. Welt am Sonntag gazetesi için YouGov araştırma şirketi tarafından yapılan ankete göre, her 5 kişiden biri -yüzde 15'i ‘yetersiz’, yüzde 5'i ise ‘çok yetersiz’ olmak üzere- okulları yetersiz buluyor. Ankete katılanların yalnızca yüzde 4'ü okulları ‘çok iyi’ olarak değerlendirirken, yüzde 14'ü ‘iyi’ olarak nitelendirdi.

En büyük sorun öğretmen açığı

Ankete göre, okullardaki en büyük sorun “öğretmen açığı” olarak belirtilirken, bunu derslerin kalitesinin düşüklüğü, mali kaynakların yetersizliği, sistemdeki değişikliklerin yavaş ilerlemesi ve göçmen kökenli çocukların uyumundaki eksiklikler izliyor. Eğitim ve Kültür Bakanları Konferansı (KMK) verilerine göre Almanya’da şu anda 16 bin öğretmen açığı bulunuyor. Bu açığı kapatmak için bakanlar, öğretmenlik kariyerine başlamayı kolaylaştırmayı amaçlıyor. Öneriler arasında, tek ders üzerine eğitim gören öğrencilerin de staja başlamasına izin verilmesi ve stajyer öğretmenlerin üniversite eğitimi sırasında öğretmenler eşliğinde ders vermeleri karşılığında ücret almaları bulunuyor.

"Siyasetin en önemli önceliği daha iyi okullar olmalı"

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) Başkanı Ludger Wößmann, anket sonuçlarını değerlendirerek, "Halk okulları bu denli kötü değerlendiriyorsa bu bir alarm sinyalidir. Siyasetin en önemli önceliği daha iyi okullar olmalı" dedi. Alman Filoloji Derneği Başkanı Susanne Lin-Klitzing ise öğretmenlik mesleğinin daha cazip hâle getirilmesi gerektiğini vurguladı. Lin-Klitzing, öğretmen maaşlarının yarısını alan stajyer öğretmenlere daha uygun maaş ödenmesi gerektiğini savunarak, "Okul; öğretmenlerin çalışması ve öğrencilerin öğrenmesi için iyi bir yer hâline getirilmeli" ifadelerini kullandı.

Geri Dön 25 Haziran 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN