Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
08 Aralık 2022 Perşembe

Almanya'da darbe planlayan aşırı sağcı örgüte baskın: 25 gözaltı

Almanya'da darbe yapmaya hazırlandığından şüphe edilen aşırı sağcı örgüte düzenlenen operasyonda 25 kişi gözaltına alındı, aralarında örgüt liderinin de bulunduğu 8 kişi tutuklandı. 

Almanya'da darbe planlayan aşırı sağcı örgüte baskın: 25 gözaltı

7 Aralık Çarşamba günü sabah saatlerinde, 3 bin polis tarafından Almanya'nın 11 eyaletinde ve eş zamanlı olarak İtalya ve Avusturya'da aşırı sağcı 'Reich Vatandaşları'na yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonda, aralarında aşırı sağcı AfD eski milletvekili Birgit Malsack-Winkemann ve hala görev yapan bir yargıcın da bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı, örgütün lideri olduğu düşünülen ve kendini prens olarak tanıtan Hessenli iş adamı Heinrich XIII. Reuss dahil olmak üzere 8 kişi tutuklandı. Operasyonun Almanya tarihinin en büyük polis baskını olduğu belirtildi. 

Federal Başsavcı Peter Frank, tutuklananların "Federal Almanya Cumhuriyeti'nin anayasal düzenini ortadan kaldırmak ve 1871 Alman İmparatorluğu'nu örnek alan bir devlet oluşumu amacıyla terör örgütü kurmakla" suçlandıklarını belirtti. İçişleri Bakanı Nancy Faeser ise örgütün darbe yapmayı planladığına dair güçlü kanıtlar olduğunu dile getirdi. 

Alman İmparatorluğu Vatandaşlığı (Reichsbürger) nedir?

Kendilerini Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger) olarak tanımlayan kişilerden oluşan örgüt, 2021 istihbarat raporuna göre 21 binden fazla kişiden oluşuyor. Bu kişilerin yüzde 5'inin aşırı sağcı olduğu, grubun yaklaşık 2.100 üyesinin ise şiddet kullanmaya hazır olduğu düşünülüyor. Örgüt, günümüz Almanya'sını meşru bir devlet olarak tanımıyor; bir kısmı monarşi altındaki Alman İmparatorluğu fikrine bağlıyken bir kısmı Nazi fikirlerini destekliyor, bazıları ise Almanya'nın hala askeri işgal altında olduğuna inanıyor.

Geri Dön 08 Aralık 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN