Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
10 Ocak 2023 Salı

Almanya’da çifte vatandaşlık geliyor!

Çifte vatandaşlık sonunda geliyor. Almanya İçişleri Bakanlığı, yabancıların sahip oldukları vatandaşlığı bırakmadan Alman vatandaşlığı almasını kolaylaştıran bir yasa tasarısı hazırladı.

Almanya’da çifte vatandaşlık geliyor!

Almanya'da koalisyon ortaklarının sözleşmesinde yer alan vatandaşlık reformu için harekete geçildi. Alman hükûmeti, yabancıların çifte vatandaşlığa geçişini kolaylaştıracak. Alman haber ajansı dpa'nın haberine göre; İçişleri Bakanlığının hazırladığı taslakta yabancılar sahip oldukları vatandaşlığı bırakmak durumunda kalmayacak. Böylece Alman vatandaşı olmak isteyen göçmenlerin vatandaş olabilmesinin önü açılacak. 

Kriterler neler?

Tasarıya göre, Almanya’da yasal olarak beş yıldır yaşayan yabancılara vatandaşlığa geçiş hakkı tanınacak. Mevcut düzenlemeye göre, ülkede en az sekiz yıldır yasal olarak ikamet eden ve süresiz oturma izni olan yabancılara vatandaşlığa başvuru hakkı tanınıyor.

Almancayı çok iyi bilmek, eğitiminde veya mesleğinde sıra dışı başarılar göstermek, gönüllü olarak sosyal yardım faaliyetlerine katılmak gibi uyum konusunda özel çabaları olanlar ise Almanya'da üç yıl yaşadıktan sonra vatandaşlık başvurusu yapabilecek. 

Vatandaşlık başvurusu yapanların Almanca bildiğini kanıtlaması kolaylaştırılacak. Vatandaşlığa başvuran kişinin aile bireylerinden birinin yardıma muhtaç olması gibi istisnai durumlarda ise gündelik yaşamda Almanca olarak kendini ifade etmesi yeterli sayılacak. 

67 yaş üzerindekiler için vatandaşlık testi kaldırılacak. Yaş düzenlemesi ile hem 'misafir işçi' olarak isimlendirilen ve ülkeye geldiği ilk yıllarda dil ve uyum kursu imkanlarına sahip olmayan kuşağın, hem de iş gücü göçü anlaşmalarıyla gelmeyen 67 yaş üzerindeki kişilerin vatandaş olması kolaylaşacak. 

Birlik ve AfD'den sert tepki

Ana muhalefet Birlik Partileri (CDU/CSU) ve AfD tasarıya kesin bir dille karşı çıktı. CDU/CSU, hükümeti 'Alman pasaportunu değersizleştirmek ve kaçak göçü körüklemekle' suçladı.

CSU Genel Sekreteri Martin Huber, vatandaşlığa geçiş şartlarının kolaylaştırılmasına karşı olduklarını belirterek sadece gerçekten uyum sağlayanlara Alman pasaportu verilmesi gerektiğini dile getirdi. 

CDU/CSU Federal Meclis Grubu Genel Sekreteri Thorsten Frei de, "Bir göçmen ülkesi Almanya'da iş piyasası için göçmenlere güveniyoruz, fakat bu önümüze gelen herkese pasaport  vereceğimiz anlamına gelmemeli" ifadelerini kullandı. 

Geri Dön 10 Ocak 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN