Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
19 Mart 2023 Pazar

Almanya’da bu hafta neler yaşandı?

Almanya’nın gündeminde bu hafta Rusya-Ukrayna savaşı, korona salgını döneminden sonraki değişimler, çifte vatandaşlık gibi başlıklar vardı. İşte bu hafta yaşananlar…

Almanya’da bu hafta neler yaşandı?

SPD'li Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Covid-19 enfeksiyonu veya aşısı nedeniyle sağlık sorunu yaşayanlar için bir program oluşturulacağını söyledi. Verilere göre; aşı sonrası yan etki görülme oranı 10 binde 1. Yani aşı olan her 10 bin kişiden sadece biri yan etki gösterdi. Bu kişilerin karşılaştıkları uzun vadeli sağlık sorunlarına karşı devlet harekete geçti. Lauterbach da devletin sağlık masraflarını karşılayacağını söyledi ancak şirketlere de seslendi; ‘Ellerini ceplerine atmaları lazım’. Lauterbach ayrıca, korona aşısının yan etkilerinin kaılıcı olabileceğini söyledi.

Çifte vatandaşlık sallantıda

Çifte vatandaşlığa kolaylık sağlaması öngörülen yasa konusunda, seçim programında ve koalisyon sözleşmesinde yer almasına rağmen liberal FDP sorun çıkardı. FDP’nin iç politika uzmanları, Alman vatandaşı olan birinin çifte vatandaş olabilmesini ancak torununun tercih yapmak zorunda kalmasını talep eden bir yazı yayımladı. Bu yazıya göre üçüncü kuşaklar çifte vatandaş olamıyor.

4 bin 300 kişi işsiz kalacak

Almanya’nın büyük mağazalar grubu olan Galeria Karstadt Kaufhof, 129 mağazasından 52’sini kapatacağını duyurdu. Kapatma kararının ardından 4 bin 300 işçi işsiz kalacak.

49 avroluk bilette uzlaşma

2022 yazında ülke genelinde geçerli olan aylık 9 avroluk biletin yerini alacak olan 49 avroluk ‘Deutschlandticket’ın 1 Mayıs'ta hayata geçmesi planlanıyor. Bundestag, biletin finansmanı konusunda uzlaştı. Yasa, Federal Konsey (Bundesrat) tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Bu kez maske takmayana ceza

Bavyera'da, pandeminin ilk aylarında sokağa çıkma yasağını ihlâl edenlere kesilen para cezalarının iade edileceği duyuruldu. Buna karşın Almanya genelinde korona pandemisi döneminde zorunlu olan maskenin, bu kez takılmasına ceza geliyor. Normalleşmeyle birlikte kamuya açık alanlarda geçerli bir neden olmaksızın maske takanlara yeniden para cezası kesilebilir.

Eğitim sistemi krizde

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger, okul ve eğitim sisteminde geniş çaplı reform çağrısında bulundu. FDP’li Bakan, Bild am Sonntag’a verdiği demeçte, "Alman eğitim sistemi, hepimizi etkileyen derin bir krizde" ifadelerini kullandı. Stark-Watzinger, dijitalleşme ve eğitime yapılan yatırımlardaki eksikleri tamamlayabilmek için politikacılara işbirliği çağrısında bulundu.

Meclis küçülüyor

Almanya Federal Meclisi, bir sonraki seçimlerden sonra küçülmeye gidecek. Milletvekili sayısı 736’dan 630’a düşürülecek.

Isı dönüşümüne bütçe yok

Yeşiller Partili Ekonomi Bakanı Robert Habeck, geçtiğimiz hafta doğal gaz ve mazot kullanımını yasaklamaya dair bir taslak yayımladı. Taslağa göre 2024 itibarıyla, ısıtmada doğal gaz ve mazot kullanımı kademeli olarak terk edilecekti. Ne var ki BILD’de çıkan bir habere göre; yeşil enerjiye geçiş için vatandaşa vaat edilen teşvik rafa kalkabilir. Federal Bütçe Kanununun işaret edildiği haberde, devlet düzenlemelerine ilişkin değişikliklerde hibe desteği verilmesinin neredeyse imkansız olduğu yazıyor. Öte yandan, federal bütçede, gelecek yıl verilmesi planlanan yardımlar için de bir fon ayrılmadı. Eğer teşvik verilmezse, ısı pompalarının 25 bin avroya varan maliyeti vatandaşın sırtına yüklenecek.

Alman ordusunun durumu içler acısı

Almanya'da Silahlı Kuvvetlerden Sorumlu Parlamento Komiseri Eva Högl’ün yayınladığı rapor Alman ordusunun içler acısı durumunu gözler önüne serdi. Högl, "100 milyar avrodan tek bir sent bile askerlere ulaşmadı" dedi.

Sendika ile Deutsche Post uzlaştı

Uzun müzakereler sonucu Deutsche Post ile sendika anlaştı. Çalışanlara ortalama yüzde 11,5 zam yapılacak ve vergiden muaf 3 bin avro enflasyon primi verilecek.

Amerika'da banka iflasları

ABD’deki üst üste banka iflasları Almanya’da endişeye neden oldu. Konuya ilişkin konuşan Başbakan Olaf Scholz ise, “Hiç kimsenin endişelenmesine gerek yok, piyasalar kontrol altında” dedi.

Kamu yöneticilerinin maaşları dudak uçuklattı

Almanya’da kamu yöneticilerinin maaşları tartışma konusu oldu. Başbakan Scholz’un yıllık 246 bin 400 avrodan fazla kazandığı ortaya çıktı.

Enerji yardımı başvuru platformu çöktü

Öğrencilere verilecek 200 avroluk enerji yardımı için başvuruların yapıldığı Einmalzahlung200.de platformu çöktü.

Geri Dön 19 Mart 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN