Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya: Suriyeliler sınır dışı edilebilir - 24 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
12 Mart 2023 Pazar

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Hamburg'da kiliseye silahlı saldırı, temel çocuk parası sisteminde planlanan reform, ve Deutsche Post işçilerinin süresiz grev tehdidi, 2.700 depremzedeye vize... Almanya'da bu hafta yaşananları sizin için derledik: 

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Hamburg’da kiliseye silahlı saldırı

Hamburg’da Yehova Şahitlerine ait bir kilisede düzenlenen silahlı saldırıda aralarında anne karnında bir bebeğin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı. Failin, Yehova Şahitleri cemaatinin eski bir üyesi olduğu açıklandı. 

Failin evinde yapılan aramada çok sayıda mühimmat bulundu. Soruşturma sürüyor. Saldırının arkasında siyasi bir motivasyon olduğu düşünülmüyor.

Temel çocuk parası sistemi değişiyor

Almanya'da Aile Bakanlığı, temel çocuk parası sisteminde çocuk parası, ek çocuk parası ve çocuk başına vergiden düşülen miktarın birleştirileceği bir reform planlıyor. Bu şekilde, sistemin basitleşmesi ve dar gelirli ailelerin eline daha fazla para geçmesi amaçlanıyor. 

Tasarı yasalaşırsa 2025’te yürürlüğe girecek. Ancak bütçe konusunda anlaşmazlıklar var; SPD’li Aile Bakanı Lisa Paus 12 milyar avro bütçe talep ederken FDP’li Maliye Bakanı Christian Lindner buna karşı çıkıyor. 

2.700 depremzedeye vize

Dışişleri Bakanlığı, Almanya’nın şimdiye kadar Türkiye ve Suriye’deki depremlerden etkilenen 2.658 kişiye vize verdiğini açıkladı. Vize alanların çoğunun Türk vatandaşı olduğu belirtildi. 

Deutsche Post müzakerelerinde anlaşma sağlandı

Deutsche Post çalışanları, toplu sözleşme müzakerelerinde işverenlerle uzlaşma sağlanamaması üzerine süresiz greve gitmeyi planlıyordu. 

Ancak 11 Mart Cumartesi günü son anda anlaşma sağlandı. İşverenler, 160 bin posta çalışanına vergiden muaf toplam 3 bin avro enflasyon ikramiyesi ödeyecek. Ayrıca maaşlara ortalama yüzde 11,5 zam yapılacak. 

Nitelikli iş gücü Almanya’yı tercih etmiyor

Almanya, OECD araştırmasına göre, nitelikli iş gücü ve girişimciler açısından tercih sıralamasında geriledi. Almanya’nın diğer ülkelere göre tercih edilmemesinin nedenleri arasında bürokrasi, dijitalleşmedeki eksikler ve göçmenlerin toplumda diğer ülkelere göre daha az kabul görmesi gösterildi. 

Kadın cinayetlerine ömür boyu hapis talebi

Sosyal Demokrat Parti hukuk politikası sorumluları, kadın cinayetlerinin ‘nitelikli cinayet’ olarak kabul edilip zanlıların müebbet hapisle yargılanması çağrısında bulundu. 

Federal Emniyet Teşkilatı verilerine göre, Almanya’da neredeyse her 3 günde 1 bir kadın öldürülüyor. 

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü bir eyalette daha tatil oldu

Şimdiye kadar sadece Berlin’de resmi tatil olan 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü, Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde de resmi tatil ilan edildi. 

Berlin’de CDU ve SPD’nin koalisyon müzakereleri başladı

Berlin’de eyalet hükümeti seçimlerinin ardından CDU ve SPD koalisyonun yol haritasında anlaşmaya vardı. Koalisyon müzakerelerinin ilki 9 Mart Perşembe günü düzenlendi. 

Yeni hükümetin nisan sonuna kadar kurulması hedefleniyor. Eyalet başbakanı olarak seçimden birinci çıkan CDU’nun adayı Kai Wegner’in ismi geçiyor. 

Geri Dön 12 Mart 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN