Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
05 Mart 2023 Pazar

Almanya’da bu hafta neler yaşandı?

Almanya’da bu haftanın gündeminde Rusya-Ukrayna savaşı vardı. Hükûmet yetkililerinden birbirinden farklı açıklamalar geldi. İşte bu hafta yaşananlar…

Almanya’da bu hafta neler yaşandı?

Almanya Başbakanı Olaf Schoz’un Rusya-Ukrayna savaşını ‘dönüm noktası’ olarak nitelendirdiği sözleri ve “Kimsenin korkmasına gerek yok, güçlü bir ordumuz ve güçlü müttefiklerimiz var” ifadeleri hala gündemdeyken Alman Federal Savunma Bakanı Boris Pistorius’tan Alman ordusuna ilişkin itiraf geldi. Almanya’nın NATO’daki sorumluluklarını yerine getirme gücüne sahip olmadığını söyleyen Pistorius, ordunun ‘ülkeyi savunma gücüne sahip olmadığını’ ifade etti. Pistorius, SPD Meclis Grup toplantısında yaptığı konuşmasında, “Bizim, Rusya gibi acımasız bir saldırgana karşı savunma gücüne sahip bir silahlı kuvvetimiz yok” dedi.

En büyük kömür tedarikçisi yine Rusya

Bununla birlikte Rusya-Ukrayna savaşının ardından Avrupa’nın Rusya’ya uyguladığı sert yaptırımlara rağmen, Almanya’nın en büyük kömür tedarikçisi 13 milyon ton ile yine Rusya oldu.

Grev nedeniyle yüzlerce uçuş iptal oldu

Pazartesi günü, Ver.di sendikası tarafından önceden duyurulan grev Köln/Bonn ve Düsseldorf havalimanlarında başladı. Grev nedeniyle yüzlerce uçuş iptal edimesi nedeniyle binlerce yolcu grevden etkilendi. Sadece Köln/Bonn Havalimanı’nda 15 binden fazla yolcunun uçuşunu gerçekleştiremediği belirtildi. Türk Hava Yolları (THY) da, Köln Havalimanı'ndaki grev nedeniyle 27-28 Şubat tarihinde bu şehre yapacağı bazı seferleri iptal etti.

Depremzedelere bağış için vergi kuralları yumuşatıldı

Kahramanmaraş merkezli depremleri etkileyen Türkiye ve Suriye’ye destek amaçlı yapılan bağışlar için vergi kuralları yumuşatıldı. Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada  Afet Genelgesi'ndeki önlemlerin eyalet maliye bakanlıklarıyla birlikte kararlaştırıldığı ve 6 Şubat tarihinden 31 Aralık 2023'e kadarki dönemi kapsayacağı belirtildi. Getirilen vergi kolaylıkları arasında, yardım kuruluşlarına ya da yardım için açılan özel hesaplara yapılan bağışların vergiden düşülebilmesi için bağış faturası istenmemesinin de yer aldığı bildirildi.

Koalisyonda çatlaklar

Avrupa Birliği’nin, 2025'ten itibaren, “EURO7” emisyon standartlarıyla karayolu trafiğindeki emisyon salınımlarını sınırlanmasına ilişkin müzakereler 7 Mart’ta Brüksel’de gerçekleşecek. Müzakerelerde, uzlaşma sağlanırsa, otomobiller, ticari araçlar, kamyonlar ve motosikletler için yeni emisyon limitleri geçerli olacak. Müzakerelerde Almanya’yı Yeşiller Partili Çevre Bakanı Steffi Lemke ve Ulaştırma Bakanı Volker Wissing temsil edecek. Ancak hava kirliliğini azaltmak için standartların hayata geçirilmesini savunan Lemke ile yasanın Almanya’daki otomotiv endüstrisine darbe vuracağını savunan Wissing arasındaki gerilim gündem oluyor. Siyasi çevrelerden alınan bilgiye göre, Ulaştırma Bakanı Wissing ve Çevre Bakanı Lemke arasında uzlaşma sağlamazsa Almanya’nın oylamadan çekilmek zorunda kalacağı tahmin ediliyor. 

Koalisyondaki çatlak bununla da bitmiyor. Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, doğal gaz ve mazotla ısınma dönemini bitirmeyi öngören bir yasa tasarısı hazırladı. Koalisyonun diğer ortakları FDP ile SPD'nin ise buna sıcak bakmadığı konuşuluyor.

Ev alana düşük faizli kredi

İklim dostu inşaat programı, kamu bankası KFW tarafından başlatıldı. Bu kapsamda Almanya’da ev alanlara ve yaptıranlara dün itibarıyla 150 bin avroya kadar uygun faizli kredi verilmeye başlandı. Kredi için belli bir bütçe ayrıldı. Bu bütçe sona erene kadar kredi verilecek, daha sonra destek sona erecek. Şu anda piyasadaki faiz oranları yüzde 3-4 civarında. Bu program kapsamında verilecek kredinin faizi henüz belli değil, ancak piyasanın oldukça altında olacağı ifade edildi. Faizler, 'faizsiz' olduklarını iddia eden bankaların aldıkları kâr payından da daha düşük olacak. Kredi ödemesi, ev alana veya inşa edene, bina tamamlandıktan bir sene sonraya kadar yapılacak. Krediye hak kazanmak için, satın alınacak evin 'iklim dostu' olması gerekiyor: Evin enerji ihtiyacı, standart bir evin yüzde 40’ından daha azsa evi satın alacak kişi veya kişiler bu krediye hak kazanıyor. 

Geri Dön 05 Mart 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN