Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fiyatlar düşüyor - 12 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Alman ordusunda reform: Savaşa hazır olmalıyız - Haftanın Yorumu 28. Bölüm Oktan Erdikmen
26 Şubat 2023 Pazar

Almanya’da bu hafta neler yaşandı?

Almanya’da bu hafta gündemde ırkçılık, deprem ve ekonomi vardı. Patronlar grevlerin kısıtlanmasını istedi, işçiler tepki gösterdi. Enflasyon yüzde 8,7’ye çıktı. İşte bu hafta yaşananlar…

Almanya’da bu hafta neler yaşandı?

19 Şubat 2020’de ırkçı terörist Tobias Rathien tarafından 4’ü Türk 9 kişinin öldürüldüğü Hanau Katliamı’nın 3’üncü yılında anma töreni düzenlendi.

Törene kurbanların yakınları, sivil toplum örgütleri ve farklı partilerden politikacılar katıldı. Hessenschau’da yer alan habere göre, katılımcılar arasında İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer, Hanau Belediye Başkanı Claus Kaminsky’nin yanı sıra çeşitli milletvekilleri, siyasetçiler ve sivil toplum örgütleri bulundu. Anmalarda ‘unutmaya karşı - hoşgörü ve insan onuru’ mottosuyla konuşmalar yapıldı.

Almanya 'daha cazip' hâle getirilecek

Federal İçişleri Bakanı Nancy Feaser ve Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Hubertus Heil, Avrupa Birliği'ne (AB) üye olmayan ülkelerden gelecek işgücü göçü için Almanya'yı ‘daha cazip’ kılmayı hedefleyen yasanın detaylarını duyurdu.

İçişleri Bakanı, korona krizinin birçok sektörde işgücü açığının artmasına sebep olduğunu belirterek bu yasayla birlikte hedeflerinin işgücü göçünü kolaylaştırmak adına bürokratik engelleri aşmak olduğunu söyledi. Bakan Heil ise ‘uluslararası rekabette parlak zihinlerin çalışmak üzere Almanya'ya gelebilmesi adına yeni ve daha kolay yolları hedeflediklerini’ söyledi.

Yeşiller Partili senatöre mermili tehdit

Yeşiller Partili Berlin Temsilciler Meclisi Ulaştırma Senatörü Bettina Jarasch’a içinde mermi olan isimsiz bir tehdit mektubu gönderildi. Devlet Güvenlik Servisi konuyu araştırıyor. Berlin Yeşiller Partisi'nin Temsilciler Meclisi’nde oldukça güçlü bir figür olan Bettina Jarasch’ın sözcüsü, olaya dair doğrudan açıklama yapmadı ancak tehditin Jarasch'ı korkutmadığının altını çizdi.

Faturalar yüzde 90 oranında yanlış olabilir

Almanya’da uzmanlar, sene sonunda gelen ek faturaların yüzde 90 oranında yanlış olabileceği konusunda uyardı. Vatandaşların faturaları ödemeden önce kontrol etmelerini söyledi. Mineko platformu Genel Müdürü Chris Möller’e göre, ek faturaların yüzde 90’ı hatalı. Möller vatandaşlardan faturaları ödemeden önce süreyi kontrol etmesini istedi. Fatura 12 aydan önce gelmiş olabilir ya da bu faturanın 12 aydan daha uzun bir süreyi kapsamaması gerekiyor. Bununla birlikte faturada yazan evinizin metrekaresini de kontrol etmelisiniz. Bu da yanlış yazılmış olabilir.

Enflasyon yüzde 8,7

Federal İstatistik Ofisi'nin verilerine göre, Almanya’da enflasyon ocak ayında yüzde 8,7’ye yükseldi. Yıllık enflasyon, Kasım 2022'de yüzde 8,8; Aralık 2022’de yüzde 8,1 olarak açıklanmıştı. Ocak ayında enerji fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,1 yükselirken, gıda fiyatlarında artış yüzde 20,3 oldu. Ocak 2022'ye göre doğal gaz fiyatları yüzde 51,8, merkezi ısıtma fiyatları yüzde 26,0, yakacak odun fiyatları yüzde 49,6, mazot fiyatları yüzde 30,6 arttı.

Hükûmette servet vergisi tartışması

Almanya’da koalisyon hükûmetinde “zenginlerden daha fazla vergi alınması” (servet vergisi) tartışması sürüyor. SPD’nin önde gelen politikacıları, zenginlerden daha fazla vergi alınmasını ve 2024'te borç freninin askıya alınması istiyor. FDP ise buna karşı çıkıyor. SPD lideri Saskia Esken, zenginlerden alınacak daha yüksek vergilerle eğitime daha fazla kaynak ayrılmasının amaçlandığını söyledi. FDP lideri ve Maliye Bakanı Christian Lindner ve FDP Meclis Grubu Başkanı Christian Dürr ise koalisyon ortakları SPD ve Yeşilleri yeni vergi tartışmalarına karşı uyardı. Dürr, “Almanya zaten çok vergi alan bir ülke. Dolayısıyla vergi artışı tartışması söz konusu değil” dedi.

Patronlarla işçiler arasında 'grev' anlaşmazlığı

Ver.di Sendika Başkanı Frank Werneke, Alman İşverenler Derneği tarafından yapılan grevlerin kısıtlanması gerektiğine yönelik açıklamaya yanıt verdi. Grevin anayasal bir hak olduğunun altını çizen Başkan Werneke, “Grev hakkımız engellenemez” dedi. 

Bütçe üst üste üç kez açık verdi, ekonomi yüzde 0,4 küçüldü

Destatis verilerine göre Almanya'da federal devlet, eyaletler, yerel yönetim ve sosyal güvenlik fonunu kapsayan kamu bütçesi açığı geçen yıl 101,3 milyar avro oldu. Böylece, Almanya'da devlet bütçesi 2022 yılında üst üste üçüncü kez açık verdi. Kamu gelirleri, 2022'de bir önceki yıla göre yüzde 6,4 artarak 1 trilyon 820,8 milyar avro, giderleri yüzde 4,1 artışla 1 trilyon 922 milyar 100 milyon avro olarak kaydedildi. Almanya ekonomisi, 2022’nin son çeyreğinde, enerji krizi ve rekor enflasyonun etkisiyle bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 küçüldü.

Bakanlar deprem bölgesinde, 'hızlı vize' tartışması sürüyor

Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından afet bölgelerini ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve İçişleri Bakanı Nancy Faeser, depremzedelere destek sözü verdi.

Almanya'da üç aylık geçici ikamet hakkı tanıyan ‘hızlı vize’ uygulamasının hayata geçirileceğinin duyurulmasının ardından sürecin yavaş işlediğine dair eleştiriler gelmeye başladı. Federal Meclis Başkan Yardımcısı SPD’li Aydan Özoğuz, depremzedelere yönelik vize işlemlerinin daha hızlı sonuçlanması için bir yöntem bulunmasını talep etti. Türk resmi makamlarıyla daha yakın ve hızlı iş birliği sağlanması gerektiğini söyleyen Özoğuz, "Tabii ki kimin Almanya'ya geldiğini bilmemiz gerekiyor. Ama enkaz altında pasaport aranması beklenemez" diye konuştu.

BioNTecH'e dava

Almanya’nın Mainz kentindeki yaşayan 57 yaşında bir kadın, BioNTech aşısı olduktan sonra kalbinde hasarlar meydana geldiği gerekçesiyle Frankfurt Eyalet Mahkemesi’ne başvurarak tazminat davası açtı. 

Geri Dön 26 Şubat 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN