Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sosyal yardım sallantıda - 4 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
15 Ocak 2023 Pazar

Almanya’da bu hafta neler yaşandı?

Almanya’da bu hafta ırkçılık ve korona ana gündem madddeleri oldu. Ülkedeki kalifiye eleman açığının 100 milyar avro kayba neden olduğu açıklandı. Korona tedbirleri bu hafta daha da gevşetildi, uzun mesafeli yolculuklarda maske zorunluluğunun kaldırılması şubat başına çekildi. 

Almanya’da bu hafta neler yaşandı?

Çifte vatandaşlık geliyor

Hükûmet, başka bir ülkede vatandaşlığı olan göçmenlerin Alman vatandaşlığını kolaylaştıracak. Almanca bilme şartı esnetilecek. Düzenlemelere ana muhalefetteki CDU/CSU ile aşırı sağcı AfD tepki gösterdi. 

Yılbaşı olaylarından sonra başlayan göçmen tartışması okullara sıçradı 

Alman Öğretmenler Birliği,  göçmenlerin oranının yüzde 35'i geçtiği okullarda eğitim kalitesinin düştüğünü iddia etti. CDU Genel Sekreteri Mario Czaja okul bahçelerinde öğrencilerin Almanca dışında başka bir dili konuşmasının yasaklanmasını istedi. CDU Genel Başkanı Friedrich Merz de yılbaşındaki şiddet olaylarından göçmen gençleri sorumlu tuttu. Merz, "Küçük paşalar ne kural tanıyor ne de kurumlara saygı duyuyor” ifadelerini kullandı. Yapılan bir ankete göre Almanların yüzde 90'ı ülkede ırkçılık olduğunu düşünüyor.

FDP ve Yeşiller çöpten yemek toplama yasağının kaldırılmasını istiyor

Yeşiller Partili Tarım Bakanı Cem Özdemir, çöpten gıda toplamanın suç olmaktan çıkarılması teklifini ilk dile getiren oldu. Özdemir'in konuyla ilgili düzenleme talebine FDP’li Adalet Bakanı Marco Buschmann da destek verdi. İkili ortak bir kampanya yürütecek.

Hayat pahalılığı, enflasyon ve enerji maliyetleri sebebiyle yemek yardımlarına başvuranların sayısı da arttı. Miteinander Ohne Grenzen (Sınırlar Olmadan Birlikte) Derneği'nin yöneticilerinden Klaus Stark artık orta gelir grubundan insanların da yemek kuyruklarına girdiğini söyledi. 

Yeni varyant geldi ama toplu taşımada maske zorunluluğu kalktı

Koronavirüsün Omicron varyantının alt varyantı olan  XBB.1.5 Almanya'da tespit edildi. Omicron’un en hızlı yayılan varyantı olan XBB.1.5'in hastalığın seyrini ağırlaştırmadığı bildirildi.

Berlin, Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern ve Thüringen eyaletlerinin toplu taşımada maske zorunluğunu kaldırma kararının ardından ülkede uzun mesafeli toplu ulaşımda maske zorunluluğu kalktı. Koronanın yeni varyantı Almanya'ya gelse de nisan başında kaldırılması gereken yasak, FDP'li isimlerin baskısıyla şubat başıda kalkacak. Eyaletlerin kısıtlamalarını gevşetmesini gerekçe gösteren hükûmet, korona testlerini de ücrete tabi tutacak. Yarından itibaren test olmak isteyenler para ödeyecek. YouGov'un yaptığı bir ankete göre de Almanların yüzde 63'ü koronaya yakalanmaktan korkmuyor.

Doğal gaz kıtlığı yok ama akaryakıt krizi kapıda

Almanya’da doğal gaz tasarrufları sonuç verdi. Kara kışın geldiği Almanya'da olumsuz hava koşullarına rağmen doğal gaz kıtlığını yaşanmayacak. Doğal Gaz Depolama Sistemi Operatörleri Derneği, aralıkta depoların yüzde 90'ının dolduğunu ve 2024 kışı öncesine kadar yüzde 100 doluluk sağlanacağını bildirdi. Ne var ki tam doğal gaz ile ilgili endişeler dindi derken bir de akaryakıt krizi tehlikesi geldi. Hükûmetin Rusya'dan petrol ithalatını durdurmasının ardından Berlin ve çevresindeki benzin istasyonlarında akaryakıtın biteceği korkusu hakim. Almanlar, akaryakıta şok zamlar bekliyor. 

Berlin’de seçimler yenileniyor, fatura halka kesiliyor

Berlin'de yenilenecek seçimlerde posta yoluyla oy kullanılmasının devlete maliyeti 400 bin avro olacak. Postayla oy kullanmak için başvurular 2 Ocak’ta başlamıştı. Oy kullanmak isteyenler mektup gönderim ücreti ödemek zorunda. Katılımın yüzde 76,6 olduğu son federal seçimlerde oyların yüzde 47,3’ü mektup yoluyla kullanılmıştı. Bu uygulama Almanya’da 1957 yılından bu yana devam ediyor.

Geri Dön 15 Ocak 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN