Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
08 Ocak 2023 Pazar

Almanya’da bu hafta neler yaşandı?

Almanya’da yılın ilk haftası kutlamalardan kalan tartışmalarla başladı. Ülke genelinde başta Berlin olmak üzere yılbaşı kutlamalarında olaylar çıktı. İşte Almanya'da bu hafta yaşananlar...

Almanya’da bu hafta neler yaşandı?

Havai fişek kullanılan olaylarda çok sayıda yangın çıktı, polise ve itfaiyeye saldırılar düzenlendi, onlarca araç kundaklandı. Saldırılarda 18 polis ve 15 itfaiye olmak üzere 33 personel yaralandı. 103 kişi bu kapsamda gözaltına alındı ancak daha sonra serbest bırakıldı. Leipzig’de ise 17 yaşındaki bir genç hayatını kaybetti.

Ceza ve yasaklama tartışmaları

Bunun üzerine tartışmalar yaşandı. Bir kısım daha sert cezalar isterken, İçişleri Bakanı Nancy Faeser cezaların yeterli olduğunu söyledi. Sol partiler kalıcı bir havai fişek yasağı talep etti, CDU/CSU ve FDP ise buna karşı çıktı. Bir diğer tartışma ise göçmenler üzerinden çıktı. CDU’lu Jens Spahn, havai fişek saldırılarının sebebini ‘hatalı göç politikası’ olarak gösterdi, “Düzensiz göç ve başarısız entegrasyon, devlet kurumlarına olan saygısızlığı tetikliyor” dedi. Berlin CDU Başkanı Kai Wegner de faillerin hangi ülkelerin vatandaşı olduğunun açıklanmasını istedi. CDU’lu Christoph de Vries ise yılbaşı gecesi olaylara karışanlarla ilgili ırkçı sözler sarf etti. Vries, “Doğrusunu söylemek gerekirse yılbaşı gecesi olaylara karışanlar Batı Asyalı, daha koyu tenli” ifadelerini kullandı. CSU Genel Sekreteri Martin Huber ise koalisyonu ‘paralel toplumlara göz yummakla’ suçladı ve “Bu isyanların sorumluluğunu paylaşıyorlar” dedi.

Gözaltına alınanların etnik kökenleri

Bu tartışmaların üzerine Berlin Polisi gözaltına alınanların etkin kökenlerini açıkladı. Olaylara karışan 103 kişiden 45’inin Alman, 27’sinin Afgan ve 21’inin Suriyeli olduğu, toplamda 18 ayrı milliyetten insan olduğu ifade edildi.

Evcil hayvanlar kayboldu

Yılbaşı gecesi havai fişeklerden korkup kaçan çok sayıda evcil hayvan kayıplara karıştı. Hayvanları Koruma Kurumu Tasso, havai fişek nedeniyle korkup evden kaçan 1.100’den fazla kedi-köpeğin kaybolduğunu açıkladı.

İşçi açığına karşı Kanada modeli

Haftanın bir diğer gündem maddesi ise işçi açığına karşı hedeflenen Kanada modeli oldu. SPD’li Çalışma Bakanı Hubertus Heil, kalifiye işçi açığını kapatmaya yönelik sistemin puanlamaya dayalı olacağı belirterek işgücü göçünü kolaylaştırmasını hedeflediklerini söyledi. Almanya’daki refahın devamının işçi açığının kapatılmasına bağlı olduğu yönünde görüş bildiren Heil, ayrıca insanların daha uzun yıllar çalışması gerektiğini savundu.

Çöpten yemek tartışması

Yeşiller Partili Tarım Bakanı Cem Özdemir, çöpten yemek toplamanın suç sayılmaması yönünde çağrıda bulundu. Ülkede her yıl 11 milyon ton gıdanın çöpe gittiğini söyleyen Özdemir, “Galiba yargının ve polisin suçlularla ilgilenmesini istemekte hemfikiriz” dedi. Almanya yasalarına göre süpermarket ve fabrika gibi işletmelerin çöp konteynerlerinden gıda almak ve tüketmek, 5 yıla kadar hapisle cezalandırılabiliyor. 

71 yılın en yüksek enflasyonu

Bu sırada Almanya’da enflasyon 71 yılın rekorunu kırdı. Ülkede 2022’nin ortalama enflasyonu yüzde 7,9 olarak belirlendi. Aralık ayı enflasyonu ise kasım ayına oranla 1,4 puan düşerek yüzde 8,6’ya geriledi.

Mektupla oy kullanma başvuruları başladı

Berlin’de 12 Şubat’ta yeniden yapılacak Eyalet Meclisi ve ilçe belediye meclisleri seçimleri için mektupla oy kullanma başvuruları başladı. 2 Ocak'ta başlayan başvurular için son tarih ve saat 10 Şubat saat 18.00.

Koalisyona güven sarsıldı, CDU/CSU açık ara lider

Bu hafta yapılan anketlerde de dikkat çeken sonuçlar çıktı. Koalisyon hükûmetine güven sarsıldı. Forsa'nın RTL/ntv için yaptığı ankete göre koalisyona güven 22 puan azalarak yüzde 34'e düştü. Aynı zamanda siyasi partilere güven 7 puan azalarak yüzde 17’ye, Olaf Scholz’a güven yüzde 33’e indi. Ana muhalefetteki CDU/CSU yükselişte, Insa’nın BILD için yaptığı ankete göre birlik partileri yüzde 27 oy oranıyla açık ara lider. SPD’nin oyu yüzde 20. Yeşiller yüzde 17,5, FDP ise yüzde 7,5. Sol Parti yüzde 4,5’te kalırken, aşırı sağcı AfD ise oy oranını yüzde 15’e yükseltti.

Korona tehlikesi geri döndü

Korona tehlikesi kendini yeniden hatırlatıyor. Salgının başından bu yana ortaya çıkan varyantlar arasında en hızlı yayılan alt varyant olduğu düşünülen XXB.1.5 dünyayı sarıyor. Bu varyant şu ana kadar aralarında Avrupa ülkelerinin de olduğu 29 ülkede tespit edildi. Varyant henüz Almanya’da görülmedi, ancak Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Çin’de hızla artan vakalar nedeniyle Çin’den gelen yolculardan korona testi isteyeceklerini açıkladı.

Kan rezervleri alarm veriyor

Alman Kızılhaçı, özellikle Batı Almanya'daki eyaletlerde ulusal kan rezervlerinin durumun kritik olduğunu açıkladı. Vatandaşlara kan bağışı çağrısında bulunuldu. Arka arkaya salgınların yaşandığı son yıllarda kan bağışı oranı ciddi şekilde düştü.

Geri Dön 08 Ocak 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN