Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
04 Şubat 2024 Pazar

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Almanya'nın gündeminde bu hafta; 'savaş' endişesi, aşırı sağ tehdidi, mültecilere 'ödeme kart' uygulaması, yeni emeklilik paketi ve grevler vardı. İşte yaşananlar...

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Avrupa’da ‘savaş sesleri’ yükseliyor. Birçok politikacı ve asker, Rusya’yla olası bir savaşa karşı açıklamalarda bulunuyor. Bunlardan biri de Almanya’nın SPD’li Savunma Bakanı Boris Pistorius. SPD’li Bakan, ülkesinin gelecekte Avrupa'nın karşılaşacağı güvenlik sorunlarına karşı hazır olmadığı uyarısında bulundu.

Bununla birlikte, Bild gazetesinde yer alan haberde; Savunma Bakanlığının, olası bir savaş durumunda halktan 'evlerini sığınağa dönüştürmelerini' beklediği iddia edildi. Savunma Bakanlığı'na ait rapora göre, nisan ayına kadar tamamlanması planlanan gizli bir 'Operasyon Planı' üzerinde çalışılıyor. Raporda Almanya'nın, aktif bir cephe hattına sahip olmayan ancak silah ve teçhizatın teslimi açısından kritik bir 'geçiş ülkesi' olarak görüldüğü belirtiliyor.

Wagenknecht hükûmeti 'ülkeyi savaşa sürüklemekle' suçladı

Sol Parti’den ayrılan ve yeni partisinin ilk kurultayında konuşan Sahra Wagenknecht ise trafik ışığı hükûmetini 'ülkeyi savaşa sürüklemekle' suçladı. Wagenknecht, Olaf Scholz hükûmetini, "Avrupa'nın en aptal hükûmeti" olarak nitelendirdi ve politikalarının aşırı sağcı AfD'yi güçlendirdiğini iddia etti.

AfD'li iki politikacı Anayasa Mahkemesi yargıcı olarak seçildi

Bu arada, Almanya’daki aşırı sağ tehlikesi de büyüyor. Bavyera Eyaleti'nde, aşırı sağcı AfD’den iki politikacı, Anayasa Mahkemesi yargıcı olarak seçildi. CSU ve Hür Seçmenlerin oylarıyla seçilen bu isimlerle birlikte, mahkemenin 15 yargıcından ikisi aşırı sağcı partiden oldu. Ancak, Yeşiller ve SPD, bu seçimlere karşı çıkarak hayır oyu kullandı.

Le Pen bile AfD'ye mesafeli

Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Birlik'in kurucu lideri Marine Le Pen bile, AfD'nin 'vatandaşlık kazanan göçmen kökenlileri sınır dışı etme' planı sonrası, partiyle arasına mesafe koydu. Le Pen, Ulusal Birlik’in etnik azınlıkların sınır dışı edilmesi konusundaki tutumunu netleştirdi ve AfD'nin ‘tersine göç’ meselesini eleştirerek, "İtiraz ettiğimiz koşullar altında bile, Fransız vatandaşlığını kazanan insanlardan bu haklarını geri alma anlamında tersine göçü asla savunmadık" dedi.

AfD'li başkana karşı milyonlarca imza

AfD'nin önde gelen isimlerinden Björn Höcke'ye yönelik başlatılan "Höcke'yi Durdurun" kampanyasındaysa şu ana dek 2 milyona yakın imza toplandı. Berlin Yeşiller Partisi Meclis Grubu Başkanı Britta Haßelmann'a teslim edilen imzalarla, federal hükûmete ve Federal Meclis'e Höcke'nin Anayasanın 18'inci maddesi uyarınca temel haklarının elinden alınması talep ediliyor.

Meclis harekete geçti

Diğer yandan, Federal Meclis, aşırı sağa karşı harekete geçti. AfD'nin iktidara gelmesi ihtimaline karşın Anayasal değişiklikler planlanıyor. Hükûmet, Anayasa yargıçlarının seçimi ve görev süreleriyle ilgili detayları içeren değişiklikleri basit bir yasadan ziyade Anayasada gerçekleştirmeyi düşünüyor.

Mültecilere 'ödeme kartı' uygulaması

Thüringen eyaletinde, Greiz ve Eichsfeld bölgelerinde aralık ayından bu yana; mültecilere nakit ödeme yerine özel ödeme kartları veriliyor. Bu uygulamanın amacının, mültecileri çalışmaya teşvik etmek olduğu ifade edildi. Ancak uygulama sonrası bazı mülteciler ülkelerine geri dönme kararı aldı.

Söz konusu uygulama artık sadece burada geçerli olmayacak. 14 eyaletin uzlaşmasıyla birlikte sığınmacılara verilecek sosyal yardımın, geleceke 'ödeme kartlarıyla' yapılması kararlaştırıldı. Bavyera ve Mecklenburg-Vorpommern eyaletleriyse kendi yolunu izleyecek.

Ulaşım sektöründe uyarı grevleri

Geçen haftalarda başlayan grev dalgası devam ediyor. Demiryollarında müzakerelerin yeniden başlamasıyla birlikte grevler en az 3 Mart’a kadar sona erdi. Ancak toplu taşıma ve havacılık sektöründeki grevler sürüyor. Almanya'da Birleşik Hizmet Sektörü Sendikası'nın (Ver.di) ülke çapında düzenlediği grev, perşembe günü havalimanlarını, cuma günüyse birçok eyalette tramvay ve otobüs gibi şehir içi ulaşım sektörünü etkiledi.

Hükûmetten yeni emeklilik paketi

SPD'li Çalışma Bakanı Hubertus Heil, emeklilik seviyelerini koruma planlarını hayata geçirmek için Emeklilik Paketi II'yi şubat ayında sunacaklarını duyurdu. Bakan Heil, Federal Meclis'teki konuşmasında, yaşlılık güvenlik sistemine tüm nesillerin güvenebilmesini hedeflediklerini belirtti. Emekli maaşlarının düşmemesi için trafik ışığı hükûmetinin önlem alacağını söyledi ve emeklilik yaşında artışa karşı çıkarak esnek geçişlerin destekçisi olduğunu vurguladı.

4 gün çalışma modeli deneniyor

Almanya'da, 50'den fazla şirket tam maaşla 4 günlük çalışma modelini, 1 Şubat itibarıyla test etmeye başladı. Projede, bilişim şirketleri (yüzde 14) ve danışmanlık firmaları (yüzde 12) en büyük katılımcı gruplar oldu. Test edilecek şirketlerin çoğu Kuzey Ren-Vestfalya (yüzde 30), Baden-Württemberg (yüzde 17) ve Bavyera'da (yüzde 16) bulunuyor. Bu çalışma modelinde '100-80-100 ilkesi' uygulanacak, yani yüzde 100 maaş, yüzde 80 çalışma saati ve yüzde 100 performans bekleniyor. Pilot proje 6 ay sürecek ve çalışma saatlerinin azaltılmasının üretkenliği artırıp artırmadığını bilimsel olarak değerlendirecek.

Geri Dön 04 Şubat 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN