Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kar alarmı: Evden çıkmayın - 28 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
05 Kasım 2023 Pazar

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Almanya’nın gündeminde bu hafta Filistin-İsrail çatışmaları, sosyal yardım dolandırıcılığı ve terör tehdidi sorunu vardı. İşte yaşananlar…

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Filistin ile İsrail arasındaki çatışmalar 7 Ekim’den bu yana şiddetlendi. Almanya’da siyasetçiler genelde İsrail yanlısı açıklamalar yaparken, dün akşam başkent Berlin’de Gazze’ye destek ve ateşkes talebiyle büyük bir yürüyüş düzenlendi.

Federal Adalet Bakanı Buschmann, "Yahudi düşmanlarına Alman vatandaşlığı verilmemesi için gerekli önlemleri alıyoruz" dedi. Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck ise "İsrail bayrakları yakmak, Hamas’ı övmek suçtur" dedi ve bunu yapanların hesabını vereceğini söyledi.

Irkçı saldırılar artıyor

Bu arada Almanya’da ırkçı saldırılar da artıyor. Dresden'de, aşırı sağcı 'Özgür Saksonya' adlı grup, planlanan mülteci yurdunu işgal etti ve havai fişekler ateşledi. Saksonya Anayasayı Koruma Dairesi, Özgür Saksonya grubunu 2022'den bu yana 'güvenli aşırı sağcı' olarak sınıflandırıyor.

Bochum, Castrop-Rauxel ve Recklinghausen kentlerindeyse DİTİB'e bağlı camilere ırkçı saldırılar düzenlendi. Camilere, ırkçı tehditler içeren Türkçe ve Almanca notlar, yakılmış Kur'an-ı Kerim sayfaları, domuz eti ve dışkı içeren paketler gönderildi.

Polis Sendikası Başkanı Andreas Rosskopf ise Almanya'daki radikalleşme ve saldırı tehdidine dikkat çekti ve "Orta Doğu'daki çatışmalar buraya yansıyor” ifadelerini kullandı.

Savunma Bakanı: Avrupa'da savaş çıkabilir, hazırlanıyoruz

Anketlerde Almanya’nın en sevilen siyasetçisi çıkan Savunma Bakanı Boris Pistorius ise Avrupa'da savaş tehlikesinin olduğunu ve Alman ordusunun ve toplumun her an savaşa hazır olması gerektiğini söyledi. SPD'li Bakan, "Avrupa'da savaş tehdidi olduğu fikrine yeniden alışmamız gerekiyor" dedi. Orta Doğu'daki çatışmanın ve Rusya - Ukrayna savaşının Almanya'yı da etkileyebileceğini vurgulayan bakan, "Almanya, kendini savunabilme kapasitesine sahip olmalı, bu hem Bundeswehr hem de toplum için geçerli. Savaşa hazır hale gelmeliyiz" dedi.

Sosyal yardımlar inceleniyor

Sosyal yardımlarda da on binlerce dolandırıcılık vakası ortaya çıktı. Sosyal yardım alan milyonlarca kişi inceleniyor. Son dört yıllık gelirler karşılaştırılınca, 165 bin 971 sosyal yardım dolandırıcılığı tespit edildi. Soruşturmalar sürüyor.

Kamuda uyarı grevleri başlıyor

Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di), Potsdam'da yapılan görüşmelerden sonuç alınamadığını açıkladı. İşveren tarafının somut bir zam teklifi sunmadığı belirtildi ve kamu çalışanlarının önümüzdeki günlerde yapacakları uyarı grevlerine ve protestolara hazırlıklı olmaları istendi.

Geri Dön 05 Kasım 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN