Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
22 Ekim 2023 Pazar

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Almanya'nın gündeminde bu hafta; İsrail-Filistin çatışmaları, ilk evini alanlara destek ve Elterngeld'de kesinti vardı. İşte yaşananlar...

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

İlk evini alana destek

Almanya'da, belirli şartları sağlayan ilk evini alacaklara uygun faizli kredi verilecek. Faizler yüzde 1'in altında olacak. Yeni destekten yararlanmak için, öncelikle 18 yaşın altında en az bir çocuğunuzun olması gerekiyor. Çocuğu olmayanlar ve evlenmeyenler hem en yüksek vergi diliminden vergi ödeyecek hem de hiçbir destekten yararlanamayacak. Ayrıca, destekten yararlanabilmek için 16 Ekim'den itibaren yıllık gelirin en fazla 90 bin avro olması gerekiyor. Çocuk başına buna 10 bin avro daha eklenerek hesaplanıyor. Almanya’daki ailelerin yüzde 75’i bu şartlara uyuyor. Ayrıca bu destek, sadece ilk ev için geçerli. Zaten bir evi olanlar bu destekten yararlanamıyor.

Scholz: İsrail'in güvenliği devlet politikamızdır

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsrail'i ziyaret ederek dayanışma gösterdi ve Hamas'ın İsrail'e saldırılarını kınadı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise Hamas'ı Nazilere benzeterek, İsrail'e destek çağrısında bulundu. Scholz, “Almanya için İsrail'in ve vatandaşlarının güvenliği bir devlet politikasıdır" dedi. Ayrıca, Holokost'un yol açtığı sorumluluğun, İsrail'in varlığını ve güvenliğini savunma görevini getirdiğini vurguladı.

Baerbock: Gazze'deki insani durum 'felaket' boyutlarında

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Gazze'deki insani durumun 'felaket' boyutlarında olduğunu söyledi. Ayrıca, uluslararası yardımların, gıda, su ve tıbbi malzemelerin Gazze'deki insanlara hızlı ve engelsiz bir şekilde ulaşmasının büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı. 

Filistin'e destek eylemlerinde 174 gözaltı

Almanya'da perşembe günü, başkent Berlin'deki Filistin'e destek eylemlerine katılan 174 kişi gözaltına alındı ve çok sayıda kişi yaralandı. Gösteriler sırasında birçok kişi yaralandı.

Ebeveyn Parası'nda kesinti talebi

Almanya'da Aile Bakanı Lisa Paus tarafından önerilen yasa tasarısına göre, ebeveyn parası (Elterngeld), yıllık geliri 150 bin avroyu aşmayan çiftlere ödenmesi planlanıyor. FDP'nin karşı teklifi ise gelir sınırlarını değiştirmemekle birlikte ebeveyn parasının süresini 14 aydan 12 aya indirilmesi şeklinde.

Wagenknecht’in yeni partisi yolda

Sol Partili Sahra Wagenknecht, yeni bir parti kurma yolunda önemli bir adım attı. Resmi açıklama yeni yılda yapılacak. Sol Parti ise bu girişimi 'sorumsuzca' olarak nitelendirdi.

Almanların yarısı AfD ile koalisyonu destekliyor

Yapılan son anket, Almanya'da halkın yaklaşık yarısının, aşırı sağcı AfD’nin diğer partilerle işbirliği yapmasına olumlu baktığını gösterdi.

Muhalefetten Scholz’a ‘yeni hükûmet’ çağrısı

Almanya'da Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı ve Bavyera Başbakanı Markus Söder, Başbakan Olaf Scholz'u yeni bir hükûmet kurmaya çağırdı. Söder, Scholz'un, artan göç sorunu karşısında şu anki SPD, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) koalisyonunu sonlandırarak Birlik Partisi ile bir büyük koalisyon kurmasını önerdi. Söder, "Acilen yeni bir hükûmete ihtiyaç var ve biz hazırız" dedi.

Fırtına Almanya’yı da vurdu: 1 ölü

Avrupayı etkisi altına alan ve İngiltere’de 3, İskoçya’da 1 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan 'Babet Fırtınası' Almanya’da da can aldı. Schleswig-Holstein eyaletinde bulunan Fehmarn Adası'nda, 33 yaşındaki bir kadın, şiddetli fırtına nedeniyle aracının üzerine devrilen ağaç sonucu hayatını kaybetti.

Geri Dön 22 Ekim 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN