Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
01 Ekim 2023 Pazar

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Almanya'nın gündeminde bu hafta göç krizi ve temel çocuk güvenliği yasası vardı. İşte yaşananlar...

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Trafik ışığı koalisyonu, temel çocuk yardımı yasa tasarısı üzerinde anlaşmaya vardı. Koalisyon hükûmetinin üzerinde anlaşma sağladığı Temel Çocuk Güvenliği Yasası, yasal kontrol tamamlanmadığı gerekçesiyle henüz Federal Meclis'te tartışılmaya başlamadı.

Ana gündem göç

Tüm Avrupa’da olduğu gibi, Almanya’da da bir süredir gündemde en çok yer kaplayan madde göç. Ülkede göçmenlerle ilgili tartışmaların ardı arkası kesilmiyor. CDU/CSU’nun önerdiği ‘mülteci kotasını’ İçişleri Bakanı Nancy Faeser insan haklarına, Avrupa hukukuna ve uluslararası hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle reddetti.

İtalya-Almanya arasında gerilim

Öte yandan İtalya ile Almanya arasındaki düzensiz göç tartışmaları da sürüyor. Lampedusa Adası’yla gündeme gelen Akdeniz’deki göçmen akınıyla ilgili, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Şansölye Olaf Scholz’a bir mektup yazdı. Meloni mektupta, Almanya'nın Akdeniz'de düzensiz göçmenleri kurtaran sivil toplum kuruluşlarını mali olarak desteklemesine şaşırdığını ifade etti. Ayrıca, İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto da bu karara tepki göstererek, Berlin'in dost bir ülkeyi zora soktuğunu ve İtalya'nın yardım taleplerine bu şekilde yanıt vermesini anlamadığını söyledi.

Dışişleri bakanları da boş durmadı. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Berlin’de bir araya gelerek düzensiz göç sorununu ele aldı. Baerbock, bu yıl en az 2 bin 300 kişinin Akdeniz'de öldüğünü ifade ederek, "Akdeniz'de ölmek, asla normalleşmemeli, Avrupa'nın günlük yaşamının bir parçası haline gelmemeli" dedi.

Savaştan, açlıktan, yoksulluktan ve hastalıklardan kaçanların sömürülmesini engellemek gerektiğini kaydeden Tajani ise, "Bu bakımdan insan kaçakçılarına karşı güçlü tedbirler alınması lazım" dedi. Tajani, düzensiz göçmenlerin geldiği ülkelerle anlaşmalar yapılması, göç sorununu çözmek için Afrika kıtasına yatırım yapılarak desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Almanya blokajı kaldırdı

Bu esnada Avrupa Birliği’nin düzensiz göçle mücadele amacıyla oluşturduğu ‘Göç ve İltica Anlaşmasına’ haftalar boyunca blokaj koyan Almanya, yeni bir karar aldı ve söz konusu anlaşmayı destekleyecek. İçişleri Bakanı Faeser, hükûmetin yeni bir metin önerisi üzerinde anlaştığını duyurduğu konuşmada yaptığı açıklamada, "Daha fazla değişiklik yapmamız gerekebilir, ancak bugün sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz" dedi.

AfD'den CDU/CSU'ya: Göç politikamızı kopyalıyorsunuz

Sağcılar arasında da tartışma vardı. Aşırı sağcı AfD, ana muhalefetteki CDU/CSU’yu ‘göç politikalarını kopyalamakla’ suçladı. AfD üyesi Bernd Baumann, yaptığı konuşmada örnekler vererek durumu ortaya koydu.

Bu pazar seçim olsa...

Yapılan son anket, siyasetteki tabloyu gözler önüne serdi. Trafik ışığı koalisyonu ve SPD ciddi oy kaybederken, aşırı sağcı AfD oylarını ikiye katladı. Wagenknecht ise bu tabloyu değiştirebilir.

Eğer pazar günü federal seçim yapılırsa, son seçimde yüzde 25,7 oy alan SPD, oylarını 2 yılda yüzde 8,7 düşürerek yalnızca yüzde 17 oy alacak. Yeşiller Partisi ise, yüzde 14,8 aldığı 2021 seçimlerine göre, sadece yüzde 0,8 oy kaybederek koalisyonun en az kaybeden partisi olacak. Koalisyonun küçük ortağı olan FDP ise önceki seçimlere göre oylarının yarısını kaybetti. 

Açık ara farkla en güçlü parti olan CDU/CSU, 2 yıl önce aldığı yüzde yüzde 24,1'in üzerine 2,9 puan koyabildi ve yüzde 27'ye yükseldi. Oylarını en çok artıran parti ise aşırı sağcı AfD oldu. Eğer pazar günü seçim olsa, seçmenlerin yüzde 22'si AfD'ye oy vermeyi düşünüyor. Aşırı sağcı parti, önceki seçimde yüzde 10,3 oy almıştı.

Sol görüşlü siyasetçi Sahra Wagenknecht ise tüm bu tabloyu değiştirebilir. Yapılan son anketler, beş seçmenden birinin, Wagenknecht'in liderliğindeki bir partiye oy vermeyi düşündüğünü ortaya koydu. Wagenknecht'in partisinin potansiyeli özellikle doğuda daha yüksek görünüyor.

Uygun fiyatlı konutlar

İnşaat sektörünü desteklemek adına hükûmet harekete geçti. Uygun fiyatlı konutlar inşa edilecek. Ayrıca ev sahibi olmak isteyen ailelere de destek sunulacak. Almanya'da konut sıkıntısının artması üzerine hükûmet, inşaat sektörünü desteklemek amacıyla önemli adımlar attı. Başbakan Olaf Scholz, "Uygun Fiyatlı Konut için İttifak Günü" dolayısıyla 14 maddelik bir önlem paketini açıkladı. Bu önlemlerle konut inşaatı teşvik edilmesi hedefleniyor.

Volkswagen'ın sisteminde arıza: Bazı fabrikalarda üretim durdu

Volkswagen'in merkezi Wolfsburg'da bulunan tesislerindeki bilgisayar sistemi ağında bir kesinti yaşandı. Arıza sebebiyle şirket, Almanya'daki 4 araç fabrikasındaki üretimi geçici olarak askıya aldı. Arıza; Wolfsburg, Emden, Zwickau ve Osnabrück'teki araç fabrikalarının yanı sıra Kassel, Braunschweig ve Salzgitter'deki parça fabrikalarını da etkiledi.

Geri Dön 01 Ekim 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN