Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
06 Ağustos 2023 Pazar

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Almanya'nın gündeminde bu hafta da ırkçılık ve göç vardı. İşte bu hafta yaşananlar...

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Brandenburg eyaletindeki Wittstock şehrinde neo-nazi bağlantıları olan ve sabıkası bulunan Sandy Ludwig, Almanya için Alternatif (AfD) partisi tarafından belediye başkanı adayı olarak gösterildi. Bild'in haberine göre; CDU’lu, SPD’li diğer belediye başkanı adaylarının aşırı sağcı Ludwig ile belediye binası önünde fotoğraf çektirmesi tartışmalara neden oldu.

Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) koalisyonu, Federal Meclis seçimleri için oy kullanma yaşını 16'ya indirmek istiyor. Alman Çocukları Koruma Birliği ve Alman Çocuk Fonu ise seçme yaşının 14'e düşürülmesini talep ediyor.

Almanya'nın önde gelen enerji tedarikçisi Eon, 1 Eylül'de milyonlarca elektrik ve doğal gaz müşterisinin fiyatlarında indirim yapacağını duyurdu.

Almanya, son iki haftadır sonbahar havasını yaşıyor. Bölgelere göre değerler 15 dereceye kadar düştü ve ülkenin genelinde yağışlar ve fırtınalar etkili oluyor. Alman Meteoroloji Dairesi, gelecek hafta çarşamba gününden itibaren sıcaklıkların yeniden yükseleceğini açıkladı. Termometrelerin 37 dereceyi gösterebileceği tahmin ediliyor.

İçişleri Bakanlığı, reddedilen sığınmacılar için sınır dışı etme kurallarını sıkılaştırmaya hazırlanıyor. Bakan Nancy Faeser'in açıklamasına göre, sınır dışı edilme kararı verilenlerin gözaltında tutulma süresi 10 günden 28 güne çıkarılacak. Yeni yasa tasarısında polisin sığınmacı yurtlarına kolayca girebilmesi için düzenlemeler de yer alacak.

CDU'lu Milletvekili Thomas Heilmann'ın acil başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi tarafından durdurulan Bina Enerji Yasası, Federal Meclis'te ele alınması engellenmişti. Yasa, yaz tatilinden sonra eylül ayında yeni görüşmelerle ele alınacak. Ancak merkez sağ partiler, görüşmelerden önce 90 soruluk bir önerge sunarak devlet teşvikleri, kiracı hakları ve yasal düzenlemeler gibi konularda belirsizlik olduğunu iddia etti. CDU'lu Heilmann, yasanın tüm detaylarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Pandemi sürecinde, Saksonya'daki şirketlere toplam 670 milyon avro yardım yapıldı, ancak şimdi bu ödemeler yeniden inceleniyor. Bazı şirketlerin çoğunlukla gönüllü olarak geri ödediği 108 milyon avroluk yardımın geri alınması, pandemi sırasındaki ekonomik zorluklar nedeniyle sorun yaratıyor.

Vergi mükelleflerinin cebinden çıkan harcamaların, politikacıların fotoğrafçı, kuaför ve makyöz masrafları nedeniyle arttığı tespit edildi. Süddeutsche Zeitung’un haberine göre sadece fotoğrafçı masrafları için Başbakan Olaf Scholz 500 bin, Bavyera Eyalet Başbakanı Söder 178 bin avro para ödedi.

AfD, 265 bin avroluk rekor bir rakamla Federal Meclis’te en yüksek bağış yapılan parti oldu. Aşırı sağcıları, 216 bin avroluk bağış miktarıyla CDU izledi. FDP’ye 206 bin 901 avro, Yeşillere ise 201 bin avro tutarında bağış gönderildi. Öte yandan, RTL/N-tv adına Forsa araştırma şirketi tarafından yapılan “Trendbarometer” anketine göre, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin oyu yüzde 21'e ulaştı. AfD’nin bir önceki haftaya kıyasla oy oranını iki puan artırması dikkat çekti.

Saksonya-Anhalt eyaletinin Burg şehrinin SPD'li Belediye Meclis Üyesi Heiko Jerkowski, CDU Meclis Grubu’nun da desteği ile Başbakan Olaf Scholz’a göç politikası ile ilgili mektup gönderdiklerini açıkladı. Kentin SPD'li Belediye Meclis Üyesi Heiko Jerkowski, Tagesspiegel’a verdiği demeçte, CDU Meclis Grubu’nun da desteği ile Başbakanlığa bir mektup yazdıklarını söyledi. Jerkowski, "2017'den bu yana Burg'daki yabancıların oranı yüzde 5,8'den yüzde 9,9'a yükseldi. 23 bin 600 nüfuslu bir yer için bu büyük bir değişiklik. İnsanları entegre edecek sosyal hizmet uzmanları, çocuk bakımı görevlileri ve dil öğretmenleri eksikliği var. Kapasitemizin sınırlarına ulaştık” dedi.

Kaçak göçmenlerin pasaportlarında Rus vizesi olduğunu iddia eden Federal Polis Sendikası Başkan Yardımcısı Heiko Teggatz, göçmenleri Almanya’yı zayıflatmak için Putin’in gönderdiğini savundu.

Göçmen tartışmaları sürerken; eski Ulaştırma Bakanı Peter Ramsauer'in göçmenler ilgili yaptığı açıklama tepki çekti. Hükûmetin Nitelikli İşçi Göçü Yasası’nı eleştiren Ramsauer, Çin’in eski lideri Deng Xiaoping’in sözlerine atıfta bulunarak, Almanya’ya çalışmak amacıyla gelen göçmenleri 'haşere' olarak nitelendirdi.

Geri Dön 06 Ağustos 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN