Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
16 Temmuz 2023 Pazar

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Almanya'nın gündeminde bu hafta aşırı sağcı tehlike ve ekonomi vardı. İşte bu hafta yaşananlar...

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Seçim anketlerinin gündeme damga vurduğu Almanya’da yeni yapılan ankete göre Almanların dörtte üçünden fazlası hükûmetten memnun değil. Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, aşırı asağcı AfD'nin yükselişinden duyduğu endişeleri dile getirdi. Geçtiğimiz yıl ülkenin en sevilen siyasetçisi olan Ekonomi Bakanı Robert Habeck, özellikle Isınma Yasası'ndan sonra sempatisini kaybetmiş görünüyor. SPD Eş Genel Başkanı Lars Klingbeil, AfD tehlikesine dikkat çekerek hem koalisyona hem de muhalefete önerilerde bulundu. Başbakan Olaf Scholz, AfD'nin bir sonraki federal seçimde son seçimden çok farklı bir sonuç almayacağını belirtti.

AfD'nin gençlik kanadı 'Genç Alternatif', Brandenburg eyalet iç istihbaratı tarafından 'aşırı sağcı örgüt' ilan edildi. 

Almanya'da enerji maliyetlerinin yükselmesi üzerine uzmanlar, kiracılara faturalarını kontrol etme tavsiyesinde bulundu. Faturalara fazla ücret yansıtılmış olabilir.

Avrupa Merkez Bankası, enflasyonu düşürmek için politika faizinin artırılabileceğini duyurdu. Avrupa Merkez Bankası ayrıca, avroların tasarımının değiştirilmesi için düğmeye bastı. 

ING Bank, siber saldırıyla gündeme geldi. Banka, bine yakın müşterisinin bilgilerinin çalındığını açıkladı.

Almanya'da dört kiracının başvurusu sonucunda mahkemeden emsal karar çıktı. Kiracılar, artık, 3 yıl gibi bir kısıtlama olmaksızın bilgi talebinde bulunabilecek. 

Rosenheim kentinde bir sürücü, park halindeki aracının arka camını açık unuttuğu için 15 avro para cezasına çarptırıldı. 

Son Nesil adlı iklim aktivistleri, 26 şehirde eş zamanlı eylem düzenledi. Bunlardan biri de Hamburg Havalimanı'nda ellerini piste yapıştırarak yaptıkları protestoydu.

Berlin'de açık havuzlarda son dönemlerde şiddet olaylarının artış göstermesi üzerine kimlikle giriş uygulaması getirildi. Şiddet olaylarının endişe verici boyutlara ulaşmasıyla birlikte CDU lideri Friedrich Merz'den 'olay çıkaran gençlere havuz yasağı' getirilmesi gerektiğini söyledi. 

Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, “Long-Covid yaşayan kişiler için pandemi ne yazık ki henüz bitmedi” dedi.

Alman Öğrenci Hizmetleri Başkanı Matthias Anbuhl, öğrenim kredisi BAföG’de planlanan bütçe kesintisine tepki gösterdi.

SPD, evli çiftlerin gelirlerinin birleştirilerek bölünmesi uygulamasının kaldırılmasını önerdi.  Öneriye Yeşiller Partisi ve Sol Parti'den destek gelirken CSU'lu Söder ise 'saçmalık' olarak nitelendirdi. 

Alman şirketlerinin daha rekabetçi olması amacıyla yeni bir 'Büyüme Yasası' hazırlanıyor. Yasa kapsamında şirketlere 6 milyar avroluk destek planlanıyor.

Almanya’da bulunan Mimar Sinan Camii önünde Kur’an-ı Kerim yakıldı.

Almanya’da emekli maaşlarına bu yıl yüzde 5,7 oranında zam geldi. Zamla birlikte ortalama maaş 1.500 avronun üzerine çıktı. Enflasyon ise yüzde 6,4 olarak açıklandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Önce AB'de önümüzü açın biz de İsveç'in önünü açalım" sözlerine yanıt Almanya Başbakanı Scholz'dan geldi. Scholz, iki durumun birbiriyle ilgisi olmadığını söyledi. 

Geri Dön 16 Temmuz 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN