Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
09 Temmuz 2023 Pazar

Almanya’da bu hafta neler yaşandı?

Almanya'nın gündeminde bu hafta göç yasası, yükselen aşırı sağ ve bütçe vardı. İşte bu hafta yaşananlar...

Almanya’da bu hafta neler yaşandı?

Yeni göç yasası ile Almanya'ya göç etmek kolaylaşacak. Turist vizesiyle gelenler, iş bulduklarında vize değişikliği için ülkelerine dönme zorunluluğu olmayacak. Nitelikli göçmenler belirli alanlarla sınırlı kalmayıp farklı sektörlerde de çalışma imkanı bulacaklar. Ayrıca iltica başvurusu yapmış olanlar, başvuruları kabul edilmeden bile iş bulduklarında çalışmaya başlayabilecekler. Mavi kart uygulamasıyla gelen üniversite mezunlarının alması gereken minimum brüt maaş da 3 bin 500 avro olarak belirlendi.

Aşırı sağ yükseliyor

AfD'nin (Almanya için Alternatif) oyları yükseliyor. Thüringen eyaletinde bu pazar seçim olsa AfD'nin yüzde 34 oy alması bekleniyor. Ayrıca Brandenburg eyaletinde de birinci sıraya yerleştiği görülüyor. Saksonya Anhalt eyaletine bağlı Raguhn-Jessnitz'de seçimi AfD'nin adayı kazandı.

Tartışmalı bütçe

2024 yılı federal bütçe taslağı açıklandı. Gelecek yıl için 445,7 milyar avro bütçe öngörülüyor ve yeni borçlanmanın yaklaşık 16,6 milyar avro olacağı tahmin ediliyor. Savunma ve Çalışma bakanlıklarının bütçelerinde artış gözlemlendi. Ancak bazı sosyal harcamalarda kısıtlamalar da görülüyor.

Ötanazi Meclis'e takıldı

Federal Meclis'te sunulan 18 yaşından büyük kişilerin ötanazi hakkını içeren yasa tasarısı kabul edilmedi. Anayasa Mahkemesi 2020 yılında ötanazinin anayasal bir hak olduğunu belirtmiş ve bu konuda yasal bir çerçeve belirlenmesini istemişti.

Esrar yasası için düğmeye basıldı

Almanya'da esrarın kontrollü yasallaşmasına ilişkin reform paketi hazırlandı. Bu pakete göre; 18 yaşından büyükler kişisel kullanım için 25 gram esrar bulundurabilecekler. Esrar yetiştiren dernekler, üyelerine yaş ve kimlik kontrolü yapabilecek. Özel alanlarda ve belirli saatlerde esrar tüketimi yasak olacak ve esrar reklamı yapmak da yasaklanacak.

Isınma Yasası'na Anayasa Mahkemesi engeli

Isınma Yasası, CDU Milletvekili Thomas Heilmann tarafından Anayasa Mahkemesi'ne taşındı. Heilmann, meclisin yasayı ele almak için yeterli zamanı olmadığını ve bu durumun parlamento üyesi haklarını ihlal ettiğini belirtti. Anayasa Mahkemesi, ikinci ve üçüncü okumaların mevcut oturum haftasında yapılamayacağını duyurdu. Yani yasa, yaz tatilinden önce Meclis’e gelmedi. 

Kasırga Almanya'yı da vurdu

Alman Meteoroloji Dairesi, Hollanda'yı etkisi altına alan ve Almanya'ya ulaşan 'Poly' isimli kasırga konusunda bilgilendirme yaptı. Kasırga nedeniyle Aşağı Saksonya eyaletinde bir kadın hayatını kaybetti.

Geri Dön 09 Temmuz 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN