Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
07 Mayıs 2023 Pazar

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Almanya'nın gündeminde bu hafta, yürürlüğe giren 49 avroluk toplu taşıma bileti ve ilaç krizi vardı. İşte yaşananlar...

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Almanya’da 49 avro ödeme yapılarak bir bilet ile bir ay boyunca yerel ve bölgesel olarak ulaşım araçlarını kullanma imkanı sağlayan Deutschlandticket uygulaması, 1 Mayıs itibarıyla başladı.

İlaç krizi, Sağlık Bakanı Lauterbach'ın açıklamalarının aksine sürüyor. Bavyera hükûmeti, özellikle çocuk antibiyotikleri ve ateş düşürücüleri için, Almanya'da onayı bulunmayan ilaçların tedariğine geçici süreliğine izin vermeye hazırlanıyor. Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach ise, Almanya’nın gündeminden düşmeyen ilaç krizine ilişkin, “Bu konuda yaşanan sorunların 10 yıldır bilindiğini ve şimdiye kadar pek bir şey yapılmadığını belirtmeliyim. Hızlı bir şekilde kabineden bir yasa çıkardık ve Meclis’teki meslektaşlarımızın da bu yasayı hızla geçireceğinden eminim” diye konuştu.

Korona krizi nedeniyle iflasın eşiğine gelen ve Almanya’dan aldığı devlet yardımlarıyla ayakta durmaya çalışan Avrupa'nın en büyük turizm şirketi TUI, federal hükûmetten aldığı devlet desteğinin kalan son 750 milyon avroluk kısmını ödediğini duyurdu.

Almanya'nın başkenti Berlin'de 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda sol grupların düzenlediği eylemde, polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı. Neukölln ilçesinde Boddin Caddesi'nde toplanan binlerce kişi, daha sonra Kreuzberg semtindeki Oranien Meydanı'na doğru yürüdü. Eylem boyunca göstericiler, polis aleyhine sloganlar attı. Gösteriyi organize edenler, Kottbusser Tor Meydanı'na geldiğinde polisin yoğunluğunu gerekçe göstererek yürüyüşü erkenden sonlandırdı. Daha sonra burada, polis ile göstericiler arasında arbede çıktı. Polis, çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.

Isıtma sistemlerinde yenilenebilir enerjiye geçişin maliyetinin belirsizliği, enerji verimliliği düşük olan eski evlerin fiyatlarında sert düşüşe neden oldu.

Avronun dolar karşısında değer kazanmasıyla birlikte akaryakıt piyasaları rahatlamaya başladı. ADAC’nin verilerine göre, dizelin litre fiyatı, hafta başında, 1,615 avroya gerilerken, E-10 benzin 1,787 avrodan işlem gördü. Dizeldeki düşüş trendi devam ederse fiyatların Ocak 2022’den bu yana, ilk kez, ülke çapında 1,60 altına düşebileceği belirtildi.

Bavyera Başbakanı ve CDU lideri Markus Söder, 2025 seçimlerinde başbakan adayı olmayacağını duyurdu. Söder, Friedrich Merz’i destekleyecek.

Uzmanlar zehirli bitkilerle beslenen kelebeklere yönelik uyarı yaptı. Korunga ismi verilen kelebeklerdeki siyanür tehlikeli miktarda. En çok Baden Württemberg'de görülüyor.

Geri Dön 07 Mayıs 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN