Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya: Suriyeliler sınır dışı edilebilir - 24 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
30 Nisan 2023 Pazar

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Almanya'nın gündeminde bu hafta grevler ve yenilenebilir enerji tartışması vardı. Ayrıca Türkiye'deki seçimler için oy kullanma işlemleri de başladı. İşte haftanın özeti...

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Müzakereler ve grevlerle geçen ayların ardından kamu çalışanlarının maaşları konusunda toplu anlaşmaya varıldı. Anlaşmanın taraflarını oluşturan sendikalar, federal hükûmet ve yerel yönetimler sonuçtan memnun. Tarafların anlaşmaya varması ile beraber, süresiz grev olasılığı da masadan kalkmış oldu.

Öte yandan Deutsche Bahn ile demir yolu işçileri arasındaki toplu sözleşme müzakerelerinin üçüncü turu da sonuçsuz kaldı. Sendika, yeni grevlerin kapıda olduğunu söyledi.

Yenilenebilir enerji tartışması

FDP kongresinden, ısıtma sistemlerinin yeşil enerjiye geçişine dair tasarıya protesto çıktı. Parti lideri Christian Lindner de tasarının bu hâliyle geçmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Tartışmalı yasaya yönelik bir eleştiri de Saksonya Eyalet Başkanı Michael Kretschmer'den geldi. CDU’lu Kretschmer, yaptığı açıklamada, trafik ışığı koalisyonunun ekoloji, ekonomi ve sosyal konular arasındaki dengeyi bozan kararlar aldığını söyledi.

250 bin kişinin borç bilgileri silindi

Avrupa Adalet Divanı Başsavcılığı Veri Koruma Yasası kapsamında kayıtların uzun süreli tutulmasının olumsuz sonuçlar doğurabileceği konusundaki uyarısının ardından Schufa, bireysel iflas durumunda kayıtların saklanma süresinin 3 yıldan 6 aya indirildiğini duyurarak, yaklaşık 250 bin kişinin borç bilgilerinin kayıtlardan silindiğini açıkladı. 

Türkiye seçimleri için oy kullanma işlemleri başladı

Cumhurbaşkanlığı ve 28’nci dönem milletvekili genel seçimleri için yurt dışına kayıtlı Türk vatandaşlarının gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemleri 27 Nisan sabah 08.00’de başladı, 9 Mayıs'a kadar sürecek. Yurt dışı seçim kütüğüne kayıtlıların oy kullanmaları için hazırlanan gümrük kapılarında da başlayan oy verme, 24 saat esasıyla gerçekleşecek ve 14 Mayıs 2023 Pazar günü saat 17.00'de sona erecek.

Doğu ile Batı eşitleniyor

1 Temmuz 2023 itibariyle emekli maaşlarına, batıda yüzde 4,39 ve doğuda yüzde 5,86 zam geleceği açıklandı. Yeni hesaplamalara göre 1.000 avro emekli maaşı alan ve ülkenin batısında yaşayan bir emeklinin eline aylık 44 avro; doğusunda yaşayanın da yaklaşık 60 avro daha fazla para geçecek. Böylece söz konusu zamla birlikte 2024 yılına kadar doğudaki emekli maaşı kademeli olarak batıdakine eşitlenmiş olacak. 

Ve nihayet...

3 Nisan'dan beri satışta olan 49 avroluk indirimli bilet ise yarın yürürlüğe giriyor.

Geri Dön 30 Nisan 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN