Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
21 Mart 2023 Salı

Almanya’da bankacılık krizi endişesi!

ABD'de başlayan banka iflaslarının ardından İsviçre'deki Credit Suisse de kriz yaşıyor. Almanya'da da bankacılık krizi endişesi yayılıyor.

Almanya’da bankacılık krizi endişesi!

Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (DIW), Başkanı Marcel Fratzscher, Reuters'a yaptığı değerlendirmede, Credit Suisse krizi ve Kaliforniya'daki Silicon Valley Bank (SVB) iflasının Alman ekonomisini etkileyebileceğini söyledi. İsviçre'nin en büyük bankası UBS'in kriz yaşayan Credit Suisse'i satın alması piyasaları sakinleştiremedi. Alman bankaları Deutsche Bank ve Commerzbank hisselerinde de dün yüksek düşüş görülmesi dikkati çekti. Frankfurt merkezli Deutsche Bank'ın hisseleri dün açılışta yüzde 8,5 ve Commerzbank hisseleri ise yüzde 6,5 değer kaybetti.

Bundesbank karamsar

Öte yandan Almanya Merkez Bankası’nın (Bundesbank), ekonomiye yönelik mart ayı raporu yayımlandı. Bundesbank “inatçı yüksek enflasyon” nedeniyle Alman ekonomisinde bir resesyon beklediğini duyurdu.

BaFin: Alman mali sistemi şoklara karşı dirençli

Bununla birlikte iyimser açıklamalar da geldi. Almanya Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BaFin) ile Maliye Bakanlığı, Credit Suisse'i kurtarma operasyonundan sonra Alman mali sisteminin şoklara karşı "dirençli" olduğunu belirtti. Mevcut piyasa gelişmelerini yakından takip ettiklerini söyleyen BaFin, bunun da devam eden denetimin bir parçası olarak değerlendirdiklerini vurguladı. Açıklamada, "Alman finansal sistemi istikrarlı ve sağlam olmaya devam ediyor" denildi.

Hebestreit: Tasarruf sahiplerinin mevduatları güvende

Merkel döneminin hükûmet sözcüsü Steffen Hebestreit, BILD'e verdiği demeçte, "Endişelenecek ‘çok az neden’ var. Tasarruf sahiplerinin mevduatları güvende” dedi. Credit Suisse’in uçurumun eşiğine gelmesinin kesinlikle tesadüf olmadığını söyleyen Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck’in Danışmanı ve Ekonomist Prof. Dr. Jens Südekum ise, “2008’deki gibi -Küresel Ekonomik Kriz: Lehman Brothers'ın iflas etmesi bankalarının krize girmesine sebep oldu- krizin yayılma etkisi yok” dedi.

 

Geri Dön 21 Mart 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN