Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
27 Aralık 2022 Salı

Almanya’da 2023 yılında neler değişecek?

Almanya 2023 yılına bir dizi değişiklikle girecek. İşte o değişiklikler…

Almanya’da 2023 yılında neler değişecek?

Doğalgaz ve elektrikte fiyat tavanı: Hanelerin ve küçük/orta ölçekli işletmelerin doğalgaz faturalarında uygulanacak fiyat tavanı, Mart 2023’te yürürlüğe girecek ve geriye dönük olarak ocak ve şubat ayları için de geçerli olacak. Ortalama doğalgaz ve elektrik tüketiminin yüzde 80’i, savaş öncesi fiyattan faturalandırılacak (doğalgaz için kilovatsaat başına 12 sent, elektrik için kilovatsaat başına 40 sent).

Hartz IV yerine Bürgergeld geliyor: Almanya’da yaklaşık 5,4 milyon kişinin faydalandığı Hartz IV işsizlik yardımı, 1 Ocak 2023’ten itibaren Bürgergeld’e çevrilecek. Aylık ödenen miktar, kişi başı 53 avro zamlanarak 502 avroya, 2 çocuklu bir aile içinse 1.640 avroya çıkacak. Yardım alanların 40 bin avroya kadar olan malvarlığına dokunulmayacak.

49 avroluk bilet: Federal hükümet ve eyaletler, yaz aylarındaki 9 avroluk bilet gibi, ülke genelinde geçerli olacak aylık 49 avroluk bir toplu taşıma bileti üzerinde anlaştı. Biletin en erken 1 Nisan’da yürürlüğe girmesi bekleniyor. 

Wohngeld: ‘Wohngeld’ olarak bilinen kira yardımı, 1 Ocak 2023 itibarıyla kişi başı ortalama 190 avrodan 370 avroya çıkacak. Ayrıca bu yardımın kapsamı genişletilecek, 1 Ocak’tan itibaren yaklaşık 1,4 milyon hane daha kira yardımı alabilecek. 

Kindergeld: ‘Kindergeld’ çocuk yardımı, 1 Ocak’tan itibaren çocuk başına 250 avroya yükseltilecek. 

Vergiden muaf gelir miktar artacak: Çalışanlar ve emekliler için vergiden muaf yıllık gelir sınırı, 10 bin 347 avrodan 10 bin 908 avroya yükselecek. 

Öğrencilere 200 avro enerji yardımı: Üniversite öğrencilerine bir defaya mahsus 200 avro enerji yardımı yapılacak. Federal hükümet ve eyaletler henüz halen bu yardım için bir başvuru platformu kurmakla uğraşıyor, yardımın yılın başlarında yapılacağı öngörülüyor ancak kesin bir tarih açıklanmadı. 

Emekli maaşları artabilir: Emekli maaşlarına Temmuz 2023’te zam yapılması planlanıyor. Zam oranının Doğu Almanya’da yüzde 4,2, Batı Almanya’da yüzde 3,5 olması bekleniyor. Kesin oranlar Mart 2023’te açıklanacak.

Sağlık sektöründe asgari ücret artacak: Bakım çalışanlarının maaşlarına 2023 yılında iki kez zam yapılacak. Saatlik asgari ücret, 1 Mayıs’tan itibaren 13,9 avroya, 1 Aralık’tan itibaren 14,9 avroya çıkacak.

Midijob kazanç sınırı artacak: Midijob’da aylık kazanç sınırı, 1 Ocak’tan itibaren aylık 1.600 avrodan 2 bin avroya çıkacak.

Home-office desteği artacak: Evden çalışanların vergiden düşebileceği azami miktar, yıllık 600 avrodan 1.200 avroya yükselecek. 

Sağlık sigortası primleri artacak: Sağlık sigortası primleri, 2023’te yüzde 0,3 artarak aylık brüt gelirin ortalama yüzde 16,2’sine yükselecek. 

Tütün vergisi artacak: Tütün vergisine zam gelecek; bir paket sigara yeni yılda ortalama 18 csnt daha pahalı olacak.

Gastronomide çok kullanımlık tabak çatal zorunluluğu: Çevreyi korumak için, restoran ve kafelerin, paket servislerde yeniden kullanılabilen tabak-çatal seçeneği sunması zorunlu olacak.

Ehliyet yenileme: Ehliyetini 1999’dan önce almış kişilerden 1959-1964 yılları arasında doğmuş olanların ehliyetini yenilemesi için son tarih 19 Ocak 2023. 

Karbondioksit vergisinde değişiklik olmayacak: Benzin ve dizelde uygulanan karbondioksit vergisine, enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle 2023’te zam yapılmayacak. Vergi, ton başına 30 avro olmaya devam edecek. 2024’ten itibarense her yıl ton başına 5 avro zamlanması planlanıyor. 

Elektrikli otomobil sübvansiyonları azalacak: Hükümet, vatandaşları elektrikli otomobil almaya teşvik etmek için, e-otomobil alacaklara aracın değerine bağlı olarak 5 ila 6 bin avro finansman sağlıyordu. Bu finansman, 2023’te 3 bin ila 4 bin 500 avroya düşecek. 

Geri Dön 27 Aralık 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN