Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
13 Aralık 2023 Çarşamba

Almanya, Rusya’ya yaptırımı delmenin yolu buldu

Almanya'nın, Rusya'ya sınırı olan ülkelere ihracatındaki artış, yaptırımların delinmesi endişelerini artırıyor.

Avrupa Birliği (AB), Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana, Moskova'yı ekonomik olarak zayıflatmak için bir dizi yaptırım uyguladı. Ancak, yapılan araştırmalar, başta Almanya olmak üzere AB mallarının, üçüncü ülkeler üzerinden Rusya'ya girmeye devam ettiğini gösteriyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks, "Kırgızistan'ın Almanya'dan ithalat verilerine göre, Almanya'nın Kırgızistan'a yaptığı ihracatın yaklaşık yarısı Bişkek'te hiç görünmüyor. Yani Kırgızistan sadece faturada yazan yer. Mallar oraya hiç gitmiyor, Rusya'ya gidiyor" dedi.

Brooks, Almanya'nın Orta Asya'ya ihracatının Rusya-Ukrayna savaşından hemen sonra arttığını ve hala yüksek olduğunu belirterek, "Çoğunluğu otomobil ve otomobil parçaları olan bu malların Rusya'ya gittiğini bilmek için roket bilimci olmaya gerek yok. Bunun Almanya'nın çıkarına olmadığı çok açık. Putin'in Batı teknolojisine erişimini sağlar. Hiçbir kısa vadeli kar bu kadar değerli olamaz" dedi.

Brooks, Almanya'nın otomobil ve parçaları ihracatının eylül itibarıyla Kırgızistan'a yüzde 5 bin 500, Kazakistan'a yüzde 720, Ermenistan'a yüzde 450 ve Gürcistan'a yüzde 340 arttığını aktardı.

Brooks, "Hindistan'ın Almanya'ya petrol ürünleri ihracatı, Ocak-Temmuz 2022'de 37 milyon avrodan 2023'ün aynı döneminde 451 milyon avroya çıkarak yüzde 1.127 oranında arttı. Almanya bu ürünleri Hindistan'dan daha yüksek maliyetle satın aldı ve çoğu durumda bunlar Rus ham maddelerinden üretildi" açıklamasını paylaştı.

Brooks, AB'nin Orta Asya ve Kafkasya'ya yaptığı ihracata ilişkin verileri "çılgınca" olarak nitelendirdi. Brooks, "AB'nin Ermenistan'a ihracatı, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana yüzde 200 arttı. Belli ki bu mallar Erivan'da kalmıyor, Moskova'ya gidiyor ve orada Putin'e yardımcı oluyor" dedi.

Brooks, AB'nin Orta Asya ve Kafkasya'ya yaptığı ihracatın Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana yüzde 74 arttığını belirterek, "Orta Asya ve Kafkasya'nın Moskova'ya giden Batı malları için sadece bir ara istasyon olduğu açık. AB neden başka yöne bakmaya devam ediyor?" diye sordu.

Öte yandan, Ermenistan, Belarus, Kazakistan ve Kırgızistan, Rusya ile gümrük birliği içinde yer alıyor. Bu durum, AB'den bu ülkelere giden malların daha fazla kontrol ve gümrük vergisi olmaksızın Rusya'ya yeniden satılabileceği anlamına geliyor.

Geri Dön 13 Aralık 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN