Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
05 Temmuz 2023 Çarşamba

Almanya kemer sıkıyor: Elterngeld'de kesinti

Gelecek yıl bütçe 445 milyar avro olacak, borçlanma ise 17 milyar avro. Bakan Lindner, Savunma ve Çalışma bakanlıkları hariç tüm bakanlıkların bütçesini kısmak istiyor.

Almanya kemer sıkıyor: Elterngeld'de kesinti

Almanya'nın 2024 yılı federal bütçe taslağı detayları ortaya çıktı. Federal Maliye Bakanlığı, gelecek yıl için 445,7 milyar avro bütçe öngörüsünde bulundu ve borç frenine geri dönüş sinyalleri verdi. Bakanlık, yeni borçlanmanın yaklaşık 16,6 milyar avro olacağını tahmin ediyor ve ek önlemler için 2025-2027 döneminde toplam 14,4 milyar avro bütçe ayrılmasını planlıyor. Federal bütçenin bugün kabine tarafından onaylanması bekleniyor.

Savunma ve Çalışma bakanlığının bütçelerinde artış

Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, katı bir bütçe politikası izleyerek, borç frenine uygun harcamaların bakanlıklarda yapılmasını hedefliyor. Öncelikli alanlar arasında savunma, dijitalleşme, iklim koruması ve demografik gelişim yer alıyor. Enerji tedarikine yapılan yatırımların rekor seviyelere çıkarılması da planlar arasında yer alıyor. Savunma bütçesi 50,1 milyar avrodan 51,8 milyar avroya, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı bütçesi ise 166,2 milyardan 171,7 milyar avroya yükseltilecek.

Temel çocuk güvenliği için bütçe kısılıyor

Bununla birlikte, taslaklarda sosyal harcamalara ilişkin kısıtlamalar da yer alıyor. Aile Bakanlığı, bütçe kesintileriyle karşı karşıya kalacak ilk bakanlık olarak öne çıkıyor. Aile Bakanlığı bütçesi temel çocuk güvenliği için talep edilen 12 milyar avrodan altıda bir oranında azaltılarak 2 milyar avroya indirilecek. Bu nedenle, "Elterngeld" olarak bilinen ebeveyn parasından yalnızca yıllık geliri 150 bin avroya kadar olan ailelerin faydalanması planlanıyor. Şu anda yıllık geliri 300 bin avroya kadar olan aileler bu paradan faydalanabiliyor.

FDP tepkili

Federal Aile Bakanı Paus (Yeşiller Partisi), tasarruf planları kapsamında yüksek gelirli kişilere "Elterngeld" alma hakkı verilmemesini onayladı. Bu düzenlemenin yaklaşık 60 bin aileyi etkileyeceği düşünülüyor. Ancak FDP (Hür Demokrat Parti), bu planı eleştiriyor ve özellikle kadın ve erkek eşitliği açısından yanlış olduğunu düşünüyor. Genç Liberaller de Paus'un planını eleştirerek, bu adımın kariyer odaklı genç ebeveynlere karşı bir haksızlık olduğunu belirtiyor. FDP, bütçe açıklamalarında Aile Bakanlığı'nı kendi hizmetlerinden tasarruf etmeye çağırıyor ve halkla ilişkiler harcamalarında kısıtlamalar yapılmasını öneriyor.

Geri Dön 05 Temmuz 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN