Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
24 Ekim 2023 Salı

Almanya Gazze'de ateşkese mesafeli

AB ülkelerinin, Gazze’ye insani yardım sokulması için ateşkes çağrısı yapıp yapmayacağı henüz belirsiz. Almanya ise ateşkese mesafeli.

Almanya Gazze'de ateşkese mesafeli

İspanya, Slovenya ve İrlanda, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in acil ateşkes çağrısına destek veriyor. Öte yandan Almanya, Avusturya ve Çekya ise ateşkes çağrısına pek sıcak bakmıyor.

"Ateşkes ile çatışmalara ara verme arasında fark var"

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi (bir nevi AB Dışişleri Bakanı) Josep Borrell, kendisine yöneltilen “AB ülkeleri arasında, Gazze’ye insani yardım girebilmesi adına çatışmaları ara verilmesine yönelik çağrı konusunda uzlaşı bulunup bulunmadığı” sorusuna, çatışmalara ara verilmesi ile ateşkes arasında fark bulunduğu şeklinde yanıt verdi. Borrell, çatışmalara ara vermenin, ateşkese nazaran daha çabuk ve kolay elde edilebileceğini savundu ve dünkü toplantıda oylama yapılmadığını sadece konunun görüşüldüğünü söyledi.

Borrell şu ifadeleri kullandı:

Benim anladığım kadarıyla dışişleri bakanları böyle bir aranın gerekli olduğunu düşünüyor. Buna Gazze'ye insani yardımların sokulması da dahil. İnsani yardımların girmesi için çatışmaların durması gerekli. Aksi halde insani yardım malzemeleri bu süreçte imha olabilir.

“Kendini savunma hakkının sınırı var”

İsrail’in ‘kendini savunma hakkının’ bir sınırı olduğunu söyleyen Borrell, “Bu sınırlar da uluslararası hukukun çizdiği çizgilerdir. Bunu tekrarlıyoruz. Özellikle sivil halkın elektrik ve suyunun kesilmesi bu sınırların içinde olamaz. Uluslararası hukuka göre abluka altındaki bir halk su ve elektrikten yoksun bırakılamaz. Gazze'de devam eden insani felaketle yüzleşmek ve bunu ele almak zorundayız. İkisini bir arada yapabiliriz. Hem terör saldırılarını kınayıp hem de Gazze'deki insani krizi önlemek için çalışabiliriz. Bunu sağlamak için insani yardımın sağlanması şarttır” diye konuştu.

Çatışmalara ara verilmesi ve ateşkes çağrısı gibi konular 26-27 Ekim'deki AB Liderler Zirvesinde görüşülecek.

Almanya ateşkese mesafeli

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, terörle mücadelenin daha önemli olduğunu söyleyerek “Eğer Gazze'deki terörizm bu şekilde devam ederse, insani felaketi engelleyemeyeceğiz. Terörizmle mücadele etmek esastır. Aynı zamanda iki milyon Gazze sakininin yaşadığı inanılmaz acıları hafifletmek için de her şey yapılmalı. Bu, imkansızı başarmak demek. Ama bu imkansızı birlikte başarmalıyız” dedi.

Guterres: Kâbusu sona erdirmek için hemen harekete geçilmeli

Mısır'ın başkenti Kahire'deki 'Barış Zirvesi'nde, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 'kâbusu sona erdirmek için şimdi harekete geçilmesi gerektiğini' söyledi ve insani bir ateşkes çağrısında bulundu. BM Genel Sekreteri, Mısır'dan Gazze'ye sadece birkaç düzine TIR'ın geçebildiğini ancak Gazze halkının çok daha fazlasına ihtiyacı olduğunu vurguladı. Birleşmiş Milletler, 2,4 milyon Gazze halkına günde 100 TIR'ın ulaşmasını talep ediyor. 

Geri Dön 24 Ekim 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN