Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya: Suriyeliler sınır dışı edilebilir - 24 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
11 Ekim 2023 Çarşamba

Almanya erken seçim istiyor

Almanya'da Bavyera ve Hessen eyaletlerinde yapılan seçimler, federal hükûmeti oluşturan partilerin oylarındaki düşüş nedeniyle erken seçim tartışmalarına yol açtı. 

Almanya erken seçim istiyor

Bild Gazetesi adına INSA araştırma şirketinin yaptığı anket, Almanların çoğunluğunun mevcut koalisyonun politikalarından memnun olmadığını ve erken seçime gitmeyi istediğini gösterdi. 

Ankete katılanların yüzde 57'si bu koalisyonun artık devam etmemesi gerektiğini düşünüyor. Özellikle koalisyonun küçük ortağı FDP seçmenleri arasında, bu oran yüzde 53'e ulaşıyor. Katılımcıların sadece yüzde 31'i mevcut federal hükûmetin 2025'e kadar görevde kalmasından yana. 

Göç politikası, Almanların yüzde 59'unun hükûmeti eleştirdiği başlıca konu olarak öne çıkıyor. Konut politikası, enerji, emeklilik ve sosyal yardım politikaları da büyük hayal kırıklığı yaratan konular arasında. 

Başbakan Olaf Scholz'un aksine, Almanların yüzde 58'i SPD'nin Hessen eyaletinde büyük bir yenilgi yaşayan Başbakan Adayı Nancy Faeser'in görevden alınmasını destekliyor. 

Bavyera ve Hessen'deki seçimlerde AfD'nin oylarını artırması dikkat çekti. Bu sonuçlar, Alman siyasetinde büyük bir değişimin işareti olarak yorumlanıyor.

Almanya'da pazar günü yapılan Eyalet Meclisi seçimlerini Bavyera'da Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisi, Hessen'de ise Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi ilk sırada tamamlarken, iktidardaki SPD, Yeşiller Partisi ve FDP’den oluşan trafik ışığı koalisyonu büyük oranda oy kaybına uğradı. Aşırı sağcı AfD ise her iki eyalette de oylarını arttırdı. AfD, Bavyera’da yüzde 14,6’lık oyla üçüncü, Hessen’de yüzde 18,4’lük oyla ikinci sırada seçimi tamamladı. 

Geri Dön 11 Ekim 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN