Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
25 Nisan 2024 Perşembe

Almanya çalışmak için hâlâ cazip

Sırlamada ikiden beşe düşse de Almanya, yabancılar için hâlâ cazip bir çalışma destinasyonu olarak görülüyor. 

Boston Consulting Group (BCG), iş arama platformu Stepstone ve çatı örgütü The Network tarafından dünya genelinde 188 ülkede 150 bin kişiyle yapılan bir ankete göre, Almanya yabancılar için hâlâ cazip bir çalışma destinasyonu olarak görülüyor. Ülkeler arasında en cazip çalışma yerleri sıralamasında Almanya, Avustralya, ABD, Kanada ve İngiltere'nin ardından beşinci sırada yer alıyor. 2018'deki ankette ise Almanya ikinci sırada bulunuyordu.

Dünyada çalışmak için en çok tercih edilen şehirler arasında Londra, Amsterdam ve Dubai öne çıkarken, Almanya'nın başkenti Berlin altıncı sırada yer aldı. Ankette katılımcılara yurt dışında çalışma istekleri ve tercih edecekleri ülkeler soruldu. Geçen yılın son çeyreğinde yapılan ankete katılanların dörtte biri aktif olarak yurt dışında iş aradığını, yüzde 60'tan fazlası ise başka bir ülkeye taşınmaya hazır olduğunu belirtti.

Almanya'da ankete katılan 14 bin kişiden sadece yüzde 7'si yurt dışında iş aradığını ifade etti ve en çok tercih edilen ülkeler İsviçre ve Avusturya oldu. Alman katılımcılar için iş teklifinin çekiciliği, taşınma kararında belirleyici bir faktör olarak öne çıktı. Türkiye'deki katılımcıların yüzde 35'i ise yurt dışında çalışmak istediğini kaydetti.

BCG'den Jens Baier, nitelikli yabancı iş gücü rekabetinde en iyi çalışma koşullarını ve prosedür kolaylıklarını sunan işverenlerin öne çıkacağını vurguladı. Almanya'nın sıralamadaki gerilemesinin, çalışma izni almanın hala zor olmasından kaynaklandığını belirtti. Alman Şehirler ve Belediyeler Birliği (DStGB), sığınmacılara entegrasyonu kolaylaştırmak adına erken çalışma izni verilmesini önerdi. Trafik ışığı koalisyonu temsilcileri de mültecilerin iş piyasasına daha hızlı ve kolay erişebilmesi gerektiğini savundu.

Geri Dön 25 Nisan 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN