Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet dağılıyor: Gündem DÖNER - 22 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
13 Mart 2024 Çarşamba

Almanların yarısı zorunlu askerlikten yana

Zorunlu askerlik tartışmaları sürerken yapılan bir anket, Alman halkının yarısının zorunlu askerliği desteklediğini ortaya koydu.

Almanların yarısı zorunlu askerlikten yana

Almanya'da 2011 yılında sona erdirilen zorunlu askerlik uygulamasının yeniden getirilmesi tartışmaları devam ederken, yapılan bir anket Alman halkının yarısından fazlasının bu fikre olumlu baktığını gösterdi. Stern dergisinin Forsa araştırma şirketine yaptırdığı ankete göre, katılımcıların yüzde 52'si zorunlu askerliğin geri getirilmesini desteklerken, yüzde 43'ü karşı çıktı ve yüzde 5'i net bir görüş belirtmedi.

Yaş gruplarına göre yapılan değerlendirmede, 60 yaş üstü katılımcıların yüzde 59'u zorunlu askerliği desteklerken, 18-29 yaş grubundaki gençlerin yüzde 59'u ise bu fikre karşı çıktı. Genç kadınlar arasında zorunlu askerliğe karşı çıkma oranı yüzde 68 ile daha yüksek çıktı.

Siyasi partilerin taraftarları arasında da farklılıklar görüldü. Sahra Wagenknecht İttifakı ve Birlik ile AfD seçmenlerinin yüzde 67'si zorunlu askerliği desteklerken, trafik ışığı koalisyonu seçmenleri arasında görüş ayrılıkları yaşandı. SPD seçmenlerinin yüzde 51'i bu fikri desteklerken, Yeşiller (yüzde 57) ve FDP (yüzde 62) seçmenlerinin çoğunluğu karşı çıktı.

Ne olmuştu?

Federal Savunma Bakanı Boris Pistorius, yasama dönemi bitmeden Almanya'da askerliği yeniden zorunlu hale getirmek için çalışmalara başladığını duyurdu. 1 Nisan'a kadar "Alman askerlik hizmeti modeli için seçenekler" sunulması talimatı veren Pistorius, 2025 federal seçimlerinden önce kendi zorunlu askerlik modeli önerisini sunmayı planladığını ifade etti. Pistorius, zorunlu askerlik hizmetinin kaldırılmasının bir hata olduğunu belirterek, güvenlik ve refahın bedava elde edilemeyeceğini vurguladı.

Geri Dön 13 Mart 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN