Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
17 Temmuz 2023 Pazartesi

Almanlar kilise vergisini çağa uygun bulmuyor

Almanya'da halkın yaklaşık dörtte üçü, kilise vergisinin çağa uygun olmadığını düşünüyor.

Yougov tarafından Alman Haber Ajansı adına yapılan bir kamuoyu araştırması sonucuna göre, ankete katılanların %74'ü kilise vergisinin artık çağa uygun olmadığını düşünüyor. Sadece yüzde 13'lük bir kesim bu verginin uygun olduğunu ifade ederken, yüzde 13'lük bir kesim ise konu hakkında bir yorumda bulunmadı.

Geçen yıl Alman Piskoposlar Konferansı'na göre, Katolik Kilisesi azalan üye sayısına rağmen 6,8 milyar avrodan fazla kilise vergisi topladı. Aynı yıl içinde Almanya'daki Protestan Kilisesi için bu rakam 6,2 milyar avro olarak kaydedildi.

İki büyük kilisenin 2019'da yayımlanan bir tahminine göre, kilise vergisi gelirlerinin 2060 yılına kadar artan maaşlar nedeniyle 25 milyar avroya ulaşması gerektiği öngörülüyordu. Ancak üye kaybı nedeniyle bu rakam 13 milyar avro seviyesinde kalacak.

Ankette kendilerini Hristiyan olarak tanımlayan kişilerin yüzde 43'ü kilise vergisini, yüzde 49'u ise cinsel istismar skandallarını kiliseden ayrılmak için bir neden olarak gösterdi.

Bu bağlamda, her iki büyük kilise de büyük üye kaybıyla mücadele etmektedir. Geçtiğimiz yıl 523 bin kişi Katolik Kilisesi'nden ayrılırken, yaklaşık 380 bin kişi de Protestan Kilisesi üyeliğini sonlandırdı.

Anket, 2 bin kişiyle 4-6 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Geri Dön 17 Temmuz 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN