Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
26 Kasım 2022 Cumartesi

Alman vatandaşlığına geçiş kolaylaşıyor, muhalefet tepkili

Almanya’da koalisyonun seçim vaatlerinin arasında olan vatandaşlığa geçişin kolaylaştırılması için harekete geçildi. Muhalefetteki Birlik partileri ise “Alman pasaportu değersizleştirilmemeli” diyerek tepki gösterdi.

Alman vatandaşlığına geçiş kolaylaşıyor, muhalefet tepkili

Almanya’da çifte vatandaşlığı ve Alman vatandaşlığına geçişi kolaylaştıracak yasayla ilgili harekete geçildi. Sözkonusu yasa koalisyonun seçim taahhütleri arasındaydı. Modern Vatandaşlık Yasası’yla ilgili Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser eyaletlerle ilk somut görüşmelere başlandığını duyurdu.

BILD’de yer alan habere göre artık Alman vatandaşlığına geçiş için aranan 8 yıl şartı 5 yıla inecek. Eğer iktisadi ve sosyal alanlarda topluma uyum sağlandığına kanaat getirilirse bu süre 3 yıla kadar inebilecek. Öte yandan göçmenlerin Almanya’da 5 yıl yasal olarak yaşaması hâlinde ülkede doğan çocuklar doğuştan Alman vatandaşlığı ve çifte vatandaşlık hakkı kazanacak.

Bununla birlikte dil şartında da kolaylık sağlanacak. Örneğin 67 yaş üzeri birinci nesil ‘misafir işçilerden’ Almanca bilmeleri koşulu da aranmayacak.

Trafik ışığı koalisyonu Modern Vatandaşlık Yasa tasarısını 2023’ün ilk aylarında Federal Meclis’e sunmayı planlıyor.

Muhalefet tepkili

CDU/CSU ise bu yasa tasarısına karşı çıkıyor. Birlik partileri Meclis Grubu Genel Sekreteri Thorsten Frei konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Alman pasaportu değersizleştirilmemeli” dedi ve ekledi:

Bizim şu andaki vatandaşlık yasamız hem cazip hem de liberal. CDU/CSU olarak biz Alman vatandaşlığının uyumun başlangıcında değil, uyum sağlandıktan sonra verilmesinden yanayız.

Geri Dön 26 Kasım 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN