Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
03 Ekim 2023 Salı

Alman polisinde aşırı sağ skandalı

Ünlü Alman televizyon sunucusu Jan Böhmermann, aşırı sağcı 5 Alman polisinin kurduğu WhatsApp grubunun yazışmalarını yayımladı. Mahkeme davayı reddetti.

Alman polisinde aşırı sağ skandalı

Ünlü Alman televizyon sunucusu Jan Böhmermann, "ZDF Magazin Royale" adlı programında polis teşkilatındaki aşırı sağcı polislerin Whatsapp yazışmalarını ifşa etti. Frankfurt polis teşkilatına bağlı beş polisin yazışmaları ortaya çıkınca, Almanya'da polis içindeki aşırı sağ tartışmaları yeniden alevlendi.

Nazileri övdüler, engellilerle ve mültecilerle dalga geçtiler

Bu Whatsapp grubu "Idiotentreff" (Aptallar Buluşması) adını taşıyor ve içeriği oldukça rahatsız edici. Ortaya çıkarılan mesajlarda Nazileri öven, Hitler dönemindeki katliamları övücü ifadeler kullanan, engelli insanları küçümseyen, mültecilerin boğularak ölümüne alay eden, tecavüz fantezileri içeren, Yahudi ve LGBT düşmanlığıyla ırkçı yazışmalar yer alıyor.

Mahkeme davayı reddetti, ceza yok

Eyalet savcılığı, bu polisler hakkında ölen bir kişiye hakaret, şiddeti yüceltme, anayasaya aykırı simgelere özendirme gibi suçlamalarla dava açsa da Frankfurt Bölge Mahkemesi, bu davayı polislerin özel bir ortamda bu yazışmaları yaptığı gerekçesiyle reddetti.

"Mizah ve ifade özgürlüğü"

Böhmermann, bu yazışmaların ciddiyetini göstermek amacıyla, kanunları uygulama yetkisi olan polislerin, Down sendromlu bireylere nasıl hakaret ettiğini ve Avrupa'ya gitmeye çalışırken boğularak ölen Alan Kurdi'nin ölümünü kutladıkları mesajları kamuoyuna açıkladı. Buna karşın, mahkeme bazı kısımların mizah ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu ve içeriğin genel olarak kamuoyuna yansıtılmadığını savundu.

Böhmermann daha fazla yazışmayı ifşa edecek

Bu Whatsapp grubu 2015 yılından beri var, ancak Ağustos 2018'de ortaya çıktı. Şimdiye kadar, sadece polisler açığa alındı ancak maaşlarının hala ödendiği ortaya çıktı. Nisan 2022'de Frankfurt savcılığı, beş polis hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancak Şubat 2023'te Frankfurt Bölge Mahkemesi suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme, içeriğin kamuoyuna yansıtılmamış olması ve bazı bölümlerin mizah ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğu gerekçesiyle cezalandırılamayacaklarını belirtti. Eyalet savcılığı karara itiraz ederken, bölge mahkemesinin son kararı bekleniyor. Böhmermann, Whatsapp yazışmalarının bir kısmını internette yayınladı ve gelecek programlarda daha fazlasını ifşa etmeyi planladığını söyledi.

Geri Dön 03 Ekim 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN