Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
16 Nisan 2024 Salı

Alman ordusunda imamlar görev

Savunma Bakanı Boris Pistorius, ordudaki Müslüman askerlere manevi destek sağlanması için imam görevlendirilmesi talebine 2 ay sonra yanıt verdi.

Koalisyon partileri olan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP), Alman ordusundaki Müslüman askerlerin manevi desteğe ihtiyacı olduğunu savundu. Federal Savunma Bakanı Boris Pistorius, bu çağrıya yaklaşık iki ay sonra yanıt vererek, bu konunun kendisi için önemli olduğunu belirtti ve manevi destek için çalışmalara başlanmasını onayladı.

Mart ayının ortasından bu yana Alman Savunma Bakanlığı, ordudaki Müslüman askerlere manevi destek hizmeti sunulması için çalışmalar yapıyor. Ancak, Alman ordusundaki Müslüman askerler, Hristiyan ve Yahudi meslektaşlarının sahip olduğu manevi destekten yoksun kalmış durumda.

Alman Federal Meclisi'nin Alman Ordusundan Sorumlu Üyesi Eva Högl, mart ayı ortasında sunduğu üç yıllık raporda, Müslüman askerlere imam hizmeti sağlanması çağrısında bulundu. SPD'li Högl'e göre, Müslüman askerler için eşit derecede yetkilendirilmiş bir askeri imamın bulunmaması 'son derece yetersiz' bir durum. Bu hizmetin nitelikli personel tarafından hızla başlatılmasını talep ediyor.

Alman Savunma Bakanlığı sözcüsü, 2023 tarihli bir araştırmaya göre, Alman ordusunda yaklaşık 3 bin Müslüman asker bulunduğunu ifade etti. Protestan Piskopos Bernhard Felmberg ise Müslüman askerlere dini hizmet sunulması gerektiğini savundu ve bu konuda artan bir talep olduğunu belirtti.

ABD, Kanada, Fransa, Hollanda, İsviçre, Avusturya ve Norveç gibi ülkeler, ordularında Müslüman askerlere manevi destek sağlıyor. Bu ülkelerin çoğunda askeri imamlar bulunuyor. Ancak, Almanya'da tüm İslami mezhepleri temsil edecek bir çatı kuruluş olmadığı için devlet gerekli düzenlemeleri yapamıyor.

Geri Dön 16 Nisan 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN