Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da gençlere 20 bin € destek önerisi - 3 Ekim 2023 Oktan Erdikmen
Gurbetçi müzisyenin engel tanımayan yolculuğu: Uğur Sofu'nun hikayesi
Pazar Sendromu 2. Bölüm - Oktan Erdikmen & Cemile Karaboğa Yıldırım
24 Ağustos 2023 Perşembe

Alman ekonomisi resesyonda: Küçülecek tek G7 ülkesi

Alman ekonomisi resesyona girdi. IMF'in tahminlerine göre Almanya, bu yıl küçülecek tek G7 ülkesi olacak.

Alman ekonomisi, yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının tüketici harcamalarını baskılaması nedeniyle bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,3 daralarak teknik olarak resesyona girmişti. Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre, imalat sanayisinin büyümesinde önemli rol oynayan üretim, haziranda önceki aya göre yüzde 1,5 azaldı. Aynı dönemde reel perakende satışlar da yüzde 0,8 daraldı.

ING Küresel Makro Araştırma Başkanı ve Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, konuyla ilgili olarak, "Artık ticaret, Alman ekonomisinin güçlü ve dirençli bir büyüme itici gücü olmaktan çıktı; daha çok bir engel hâline geldi" şeklinde değerlendirmede bulundu. Ülkenin ithalatının haziranda aylık bazda yüzde 3,4 düşmesi, dış ticaret fazlasının artmasına yol açtı.

Bu yıl küçülecek tek G7 ülkesi

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, "Mevcut öncü göstergeler, önümüzdeki aylarda sürekli bir ekonomik canlanmaya işaret etmiyor" şeklinde bir değerlendirme yaparken, Ekonomi Araştırma Enstitüsü'nün (Ifo) İş Ortamı Güven Endeksi son üç aydır kesintisiz bir şekilde düşmekte; çünkü şirket yöneticileri gelecek beklentilerindeki olumsuzluktan etkileniyor. Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezi (ZEW) Ekonomik Güven Endeksi de düşüş yaşarken, Alman Makroekonomi ve Konjonktür Araştırma Enstitüsü (IMK) üçüncü çeyrekte Alman ekonomisinde resesyon riskini yüzde 71,5 olarak öngördü. Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminlerine göreyse; Almanya, bu yıl küçülecek tek G7 ülkesi olacak.

Almanya'nın en büyük ticaret ortağı olan Çin'de de benzer şekilde bir dizi ekonomik sorun yaşanıyor. Federal İş Ajansı Başkanı Andrea Nahles, temmuz ayı iş gücü piyasası verilerine atıfta bulunarak, "Zayıf ekonomi iş gücünde iz bırakıyor" dedi.

İflaslarda büyük artış

Aynı dönemde Almanya'da iflas eden şirket sayısı keskin bir artış gösterdi. Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH) verilerine göre, temmuzda şirketlerin ve ortaklıkların iflas başvuruları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44,4 artarak 1.025'e ulaştı. Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, iflas eğiliminin istikrarlı bir şekilde arttığına dikkat çekti.

Geri Dön 24 Ağustos 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN