Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
06 Kasım 2023 Pazartesi

Ali İnsan yazdı... Almanya'da üniversite hayatı

Türkiye'de birçok genç, Almanya'da üniversite eğitimi almanın hayalini kuruyor. Ali İnsan, Almanya'daki üniversite hayatının ufak bir panaromasını yazdı...

Ali İnsan yazdı... Almanya'da üniversite hayatı

-ALİ İNSAN-

Almanya’daki üniversite yaşamı oldukça güzeldir. Çeşitli kültürel deneyimler, canlı şehirler ve vurgulu bir iş-yaşam dengesinden oluşur. Ayrıca, üniversitelerdeki uluslararası topluluk da önemli bir rol oynuyor ve Alman üniversiteleri dünyadaki birçok üniversite ile bağlantı hâlinde.

Almanya'da üniversite yaşamını özel kılan bir diğer faktör ise üniversitelerin eğitim kalitesi. Şanghay Sıralaması'nda 200'den fazla üniversite arasında 9, QS Dünya Üniversite Sıralaması'nda 11 ve Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması'nda 22 Alman üniversitesi bulunuyor. Temelde üç tür yükseköğretim kurumu var; Üniversiteler, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulları (HAW)/Meslek Yüksekokulları (FH) ve Sanat, Film ve Müzik Yüksekokulları. Alman üniversiteleri, sadece öğretim kurumları olarak değil, aynı zamanda araştırma yerleri olarak da kabul ediliyor ve bu nedenle hâlâ Humboldt'un araştırma ve öğretim birliği idealini yansıtıyor. Üniversitelerin öncelikli hedefleri; bilimsel alanlarda gençleri desteklemek, sağlam uzman bilgiler sağlamak ve bağımsız çalışan ve araştıran bilim insanlarını yetiştirmek.

Alman üniversitelerinden mezun olmak, mezunlara genellikle gelecekte birçok iş bulma ve kariyer yapma fırsatı da sunuyor. Almanya’da akademisyenler arasında işsizlik olağan bir durum değil. 2021'de işsizlik oranları  yüzde 2,4'te kaldı. Almanya'da eğitim almak, aynı zamanda oldukça uygun maliyetli. Yılda 350 ila 500 avro arasındaki dönem ücretleri ve aylık 700 ila 800 avro arasındaki yaşam gideri, maliyet açısından oldukça uygun. Çoğu durumda lisans 3 yıl, yüksek lisans ise 2 yıl sürüyor.

Öğrenciler genellikle gençlerle ev arkadaşı oluyor. Birçok genç, para tasarrufu yapmak için bir daireyi paylaşıyor. Özellikle büyük ve pahalı öğrenci şehirlerinde ev paylaşımı, farklı insanlarla tanışmanın ve aynı zamanda uygun fiyatlı bir şekilde yaşamanın iyi bir yolu. Başka bir seçenek de Studentenwohnheim denilen öğrenci yurtları. Burada mutfak ve banyo gibi ortak alanları paylaşırken kendinize ait küçük bir odada kalırsınız. Alman öğrenci konutlarında, Türkiye'deki KYK yurtlarına benzer bir son giriş saati yok. Bu nedenle arkadaşlarınızla gezmek ve gece boyunca onlarla zaman geçirmek mümkün.

Almanya'nın öğrencilere sunduğu kaliteli yaşam standartları, öğrencilerin eğitim dönemini dolu dolu geçirmesine de olanak tanıyor. Çeşitli kültürel ve sanatsal etkinlikler, partiler, spor faaliyetleri ve sosyal etkinlikler öğrencilerin unutulmaz anılar biriktirmelerine ve çeşitli yeni deneyimler elde etmelerine olanak tanıyor. Ayrıca, Alman üniversitelerinde genellikle partiler, festivaller, kültürel etkinlikler düzenleniyor. Bunun yanı sıra, fakülte ve bölümler arasında da geziler veya çesitli etkinlikler de oldukça yaygın. Gezilere veya diğer etkinliklere katılım fiyatı çoğu zaman oldukça düşük. Bu da, öğrencilerin çeşitli ekonomik durumlarına bakılmaksızın, herkese bu tür etkinliklere katılma fırsatı sağlıyor. Bu nedenle, Almanya'da öğrenci yaşamı çok çeşitli, enerjik ve renkli.

Geri Dön 06 Kasım 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN