Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
10 Mayıs 2024 Cuma

Akademisyenlerden Filistin gösterilerine destek

Berlin'de, üniversitelerde devam eden Filistin gösterilerine öğretim görevlilerinden de destek geldi.

Berlin'de devam eden Filistin'e destek gösterileri kapsamında, 200'den fazla öğretim görevlisi, öğrencilerin barışçıl protesto haklarını destekleyen bir bildiri imzaladı. Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger, Bild gazetesine verdiği demeçte, üniversite eğitimcilerinin bu tavrına tepki gösterdi.

Salı günü, Freie Berlin Üniversitesi'nde yaklaşık 150 aktivistin bahçeyi işgal edip çadır kurma girişimi polis tarafından sonlandırıldı. Polis, üniversite yönetiminin talebi üzerine müdahalede bulunarak 79 kişiyi gözaltına aldı ve 80 ceza ile 79 idari soruşturma başlattı. Çarşamba günü ise Bremen Üniversitesi'nde benzer bir Filistin yanlısı protesto kampı kuruldu ve yine üniversite yönetiminin talebi üzerine tahliye edildi.

Berlin üniversitelerindeki eğitim görevlileri, imzaladıkları bildiride öğrencilerin barışçıl protesto haklarını savunduklarını belirtti ve üniversite yönetimlerini polis operasyonlarından ve cezai soruşturmalardan kaçınmaya çağırdı. Berlin Belediye Başkanı Kai Wegner ise bildiriye imza atanları anlamadığını ifade ederek, antisemitizm ve İsrail düşmanlığının suç olduğunu vurguladı.

Almanya Yahudileri Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster, aktivistlerin Gazze halkının çektiği acılardan ziyade İsrail ve Yahudilere yönelik nefretle hareket ettiklerini belirtti. Filistin'in Almanya Büyükelçisi Laith Arafeh ise Filistin yanlısı protestolara yönelik eleştirileri reddetti ve ifade özgürlüğü ile akademik özgürlüğün daraltılmasına karşı çıktı. Arafeh, antisemitizm dahil her türlü bağnazlığı kınadığını ve savaşın sona ermesi çağrısında bulunanlara yönelik asılsız Yahudi düşmanlığı suçlamalarını da kınadığını ifade etti.

Steinmeier: İki devletli çözümden yanayız

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Gazze Şeridi'nde yaşanabilecek daha büyük bir insani felaketi önlemek için Almanya'nın insani yardım örgütlerini destekleyerek gereken her şeyi yapması gerektiğini vurguladı. Steinmeier, İsrail'in uluslararası hukuk çerçevesinde Hamas'a karşı kendini savunma hakkına sahip olduğunu belirtti ve Hamas'ın elindeki esirleri serbest bırakması gerektiğini ifade etti.

Steinmeier, Filistin ve İsrail halkları için kalıcı barışın ancak siyasi bir çözümle mümkün olabileceğini belirterek, Almanya'nın iki devletli çözümü desteklediğini ifade etti.

Geri Dön 10 Mayıs 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN