Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
28 Ekim 2023 Cumartesi

Aiwanger'a değil, broşürü ortaya çıkarana soruşturma

Bavyera Ekonomi Bakanı Hubert Aiwanger'in, lisedeyken hazırladığı iddia edilen Yahudi karşıtı broşürü ortaya çıkaran emekli öğretmene soruşturma açıldı.

Almanya'nın Bavyera eyaletinde, 8 Ekim'deki eyalet seçimleri öncesinde Bavyera Ekonomi Bakanı Hubert Aiwanger'ın lisedeyken hazırladığı Yahudi karşıtı söylemler içeren bir broşür büyük tepki çekmişti. Olayla ilgili Regensburg Savcılığı, Aiwanger ile ilgili Yahudi karşıtı broşür dağıttığı iddialarını gündeme getiren emekli öğretmen hakkında soruşturma başlattı. Savcılık, kişinin olası 'izinsiz açıklama' yoluyla suç işleyip işlemediğini araştırıyor. Broşür olayında açıklama yapmayan emekli öğretmen, şimdi savcılık soruşturmasının sonucunu bekliyor.

Aiwanger'e tepki yağmıştı

Almanya Merkez Yahudi Konseyi ve Münih Yahudi Kültür Derneği, Aiwanger'in okul yıllarında dağıttığı iddia edilen Yahudi karşıtı broşürleri 'dehşet verici' olarak nitelendirmiş ve Aiwanger'in özrünü kabul etmemişti. Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Federal Adalet Bakanı Marco Buschmann'da sosyal medyada yaptıkları açıklamalarda iddiaların gerçek olması hâlinde Aiwanger'ın siyasette yer edinemeyeceğini söylemişti.

Olaydan sonra Hür Seçmenler'in oyu arttı

Diğer taraftan Hür Seçmenler lideri Aiwanger, broşür skandalı sonrasında Bavyera'da oylarını artırarak yüzde 15,8'e taşıdı ve dört bakanlık aldı. CSU ve Hür Seçmenler arasında dün koalisyon anlaşması imzalandı. Yine iki parti Bavyera'yı 5 yıl daha birlikte yönetmeye devam edecek.

CSU lideri ve Bavyera Başbakanı Markus Söder, koalisyonun 'aşk evliğinden' ziyade 'mantık evliliği' gibi görüyor. Söder, "Rahat bir koalisyon olmayacak" dedi.

Geri Dön 28 Ekim 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN