Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da tünelin ucunda ışık göründü - 20 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
02 Eylül 2023 Cumartesi

Aiwanger: Afişi hazırlayan ben değilim

Almanya'da Özgür Seçmenler (FW) Genel Başkanı ve Bavyera Eyaleti Ekonomi Bakanı Hubert Aiwanger, Yahudi düşmanı afişleri kendisinin hazırlamadığını savundu.

Aiwanger, gençlik yıllarında Yahudi karşıtı bir afiş hazırlamakla suçlandı. Aiwanger, suçlamaları reddederek hiçbir zaman Yahudi düşmanı olmadığını söyledi ve özür diledi. Aiwanger, 'hiçbir zaman Yahudi düşmanı olmadığını' söyledi.

Aiwanger, Münih'te düzenlediği basın toplantısında, birkaç gündür 36 yıl önce okul çantasında bulunan iğrenç bir afişten dolayı hakkında çok sayıda iddianın ortaya atıldığını belirterek, "Gençliğimde insan düşmanı bir yola girdiğim izlenimini veren ifadeler ortaya çıktı. Gençliğimde ben de hatalar yaptım. Söz konusu afişle ilgili davranışlarımla ya da gençliğimde bana yöneltilen diğer suçlamalarla duyguları incittiysem bundan özür dilerim." dedi.

Aiwanger, söz konusu suçlamaların 36 yıl öncesine ait olduğuna işaret ederek, "Afişi ben hazırlamadığımı tekrar vurgulamak istiyorum. Bu iğrenç içeriğe her şekliyle mesafe koyuyorum. Asla Yahudi karşıtı ve insan düşmanı olmadım" şeklinde konuştu.

"Hitler selamı" verdiğini ise hiç hatırlamadığını kaydeden Aiwanger, "Hatırladığım kadar, insan düşmanı şakalar gibi diğer iddiaları ne tamamen yalanlayabilirim ne de doğrulayabilirim. Eğer bu olduysa, içtenlikle özür dilerim" ifadesini kullandı.

Aiwanger bu iddiaların kendisine ve partisine karşı bir siyasi kampanyaya alet edilmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, "Siyasi ve kişisel olarak bitirilmek istendiğim izlenimini taşıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ile Aiwanger liderliğindeki Özgür Seçmenler'in iktidarda bulunduğu Bavyera'da 8 Ekim'de Eyalet Parlamentosu seçimi yapılacak.

Ne olmuştu?

Süddeutsche Zeitung gazetesinin haberinde, Aiwanger'in, Burkhart Lisesinde 11'inci sınıfta eğitim görürken Yahudi karşıtlığı içeren bir afiş hazırlamak ve bunu okulda yaymakla suçlandığı iddia edilmişti. Aiwanger, iddiaları reddederek bu afişi kendisinin hazırlamadığını ifade etmiş ancak aynı zamanda söz konusu dönemde okul çantasında 'bir veya birkaç nüsha' bulunduğunu itiraf etmişti. Daha sonra Aiwanger'in abisi Helmut Aiwanger afişi kendisinin hazırladığını açıklamış ancak bunu hazırladığı için pişman olduğunu ifade etmişti.

Afiş bir yarışma için hazırlanmış "Kim en büyük vatan hainidir" başlığını taşıyan afişin, bir yarışmaya katılım için hazırlandığı bildirildi.Yarışmaya "Alman olan ve Almanya topraklarında bulunan herkes katılabilir" ifadesi yer alan afişte, yarışmaya katılacakların "Dachau toplama kampına görüşmeye gelmesi" istenirken, birinciye ödül olarak da "Auschwitz (toplama kampının) bacasının içinden bedava bir uçuş" verileceğinin yazdığı aktarıldı.

Geri Dön 02 Eylül 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN