Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
26 Ağustos 2023 Cumartesi

"AfD'nin oyları yükseliyor ama Almanlar aşırı sağa kaymıyor"

Allensbach Enstitüsü'nün araştırması, AfD'nin oylarındaki artışa rağmen Almanya'da 'aşırı sağa' ideolojik bir kayma olmadığını ortaya koydu. AfD'ye giden oyların önemli kısmı tepki oyu.

Allensbach Enstitüsü tarafından yapılan son ankete göre, aşırı sağcı AfD'nin kamuoyu desteğindeki artışa rağmen, Almanya genelinde aşırı sağa kayma olmadığı görülüyor. Anket sonuçlarına göre, nüfusun yalnızca yüzde 2'si aşırı sağda, yüzde 12'si sağda ve bazen sağcı otoriter ideolojiye yakın, yüzde 2'si aşırı solcu, yüzde 7'si ise solcu otoriter bir ideolojiye yakın olarak görülmekte.

Her aşırı sağcı AfD'li ama her AfD'li aşırı sağcı değil

Aşırı sağcılar arasında en sevilen parti olarak AfD ön plana çıksa da, AfD destekçilerinin sadece yüzde 13'ü aşırı sağcı olarak kabul ediliyor. Allensbach Enstitüsü'nün 2019 anketi ile kıyaslandığında sonuçların neredeyse aynı olduğu görülüyor. Yani, Almanya'da 2019'a göre daha fazla aşırı sağcı artışı olmamış.

AfD destekçilerinin yüzde 43'ü 'güçlü biçimde sağ düşünceyi' benimserken, yüzde 44'ü daha çok merkez sağcı görüşe yakın olduğunu belirtiyor.

AfD oylarının önemli kısmı tepki oyu

Ankete katılan AfD destekçilerinin yüzde 71'i çözülemeyen göç krizinin AfD'ye oy verme nedeni olduğunu ifade ederken, yüzde 78'i de diğer partilerin politikalarına karşı memnuniyetsizliklerini göstermek amacıyla AfD'ye oy verdiklerini belirtiyor.

Prof. Eckhard Jesse, araştırma sonuçlarını değerlendirirken, AfD'nin oy oranındaki artışın aşırı sağın güçlendiği anlamına gelmediğini vurgulayarak, artışın yükselen enflasyon, Ukrayna'daki savaş, düzensiz göç ve yüksek suç oranına dair endişelerden kaynaklandığını söylüyor.

Son anket

Allensbach Enstitüsü'nün anketine göre, bir seçim olsa CDU/CSU yüzde 29'luk oy oranıyla birinci parti olurken, SPD ve AfD yüzde 19'la ikinci sırayı paylaşıyor. Yeşiller Partisi yüzde 14, FDP yüzde 7 ve Sol Parti yüzde 5 oy alıyor. 2021'deki federal seçimlerde SPD yüzde 25,7 oy alırken, AfD yüzde 10,3 oy almıştı. 2021'deki seçimde SPD ile AfD arasındaki oy farkı yüzde 15,4'tü.

Geri Dön 26 Ağustos 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN