Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
19 Nisan 2024 Cuma

AfD'li Höcke'ye Nazi sloganı davası

Almanya'da Nazilere ait bir sloganı kullandığı için suçlanan aşırı sağcı AfD'nin Thüringen Eyalet Teşkilatı Başkanı Björn Höcke'nin yargılanmasına başlandı.

Almanya'da, yasak bir slogan kullanmakla suçlanan aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi'nin Thüringen Eyalet Teşkilatı Başkanı Björn Höcke'nin yargılanmasına Halle Eyalet Mahkemesi'nde başlandı. Höcke'nin avukatları, duruşmada ses kaydı alınması için başvuruda bulundu ve Federal Anayasa Mahkemesi'nin hangi mahkemenin sorumlu olduğuna karar vermesini talep etti. Savcılık, bu talepleri davanın başlamasını geciktirme girişimi olarak değerlendirdi. Mahkeme heyeti, avukatların taleplerini reddetti.

İddianame ve suçlamalar

Savcı, Höcke'nin 'anayasaya aykırı ve terörist örgütlerin sembollerini kullanmakla' suçlandığını belirten iddianameyi okudu. İddianamede, Höcke'nin kullandığı 'Her şey Almanya için' sloganının, Hitler'in NSDAP'ye bağlı yarı askeri örgüt SA'nın sloganı olduğu ve bu ifadenin Almanya'da yasaklandığı belirtildi.

Höcke: Sloganın SA'nın olduğunu bilmiyordum

Höcke, duruşma öncesinde bir televizyon kanalına verdiği demeçte, söz konusu ifadenin SA'nın sloganı olduğunu bilmediğini ve bunun yaygın bir söylem olduğunu iddia etti. Höcke'nin sloganı, 2021'de bir seçim kampanyası sırasında kullandığı ve dinleyicilere de söylettiği aktarıldı. Eski Yeşiller Partisi Saksonya-Anhalt Eyalet Teşkilatı Başkanı Sebastian Striegel, sloganın kullanılması üzerine Höcke hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

AfD'nin liste başı adayı olmayı hedefliyor

Höcke, Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izleniyor ve eylülde Thüringen'de düzenlenecek eyalet meclisi seçimlerinde AfD'nin liste başı adayı olmayı hedefliyor. Eğer en az 6 ay hapis cezası alırsa, seçme ve seçilme hakkının elinden alınması ihtimali bulunuyor. Kamuoyu araştırmalarına göre, Thüringen eyaletinde AfD'nin oy oranı yüzde 29-31 bandında ve açık ara birinci parti olarak gösteriliyor.

Geri Dön 19 Nisan 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN