Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
26 Temmuz 2023 Çarşamba

AfD ile işbirliği tartışmaları merkez sağı karıştırdı

CDU lideri Friedrich Merz'in, kırsal bölgelerde AfD ile işbirliğinin kaçınılmaz olduğu sözleri sonrası merkez sağda tartışma başladı.

Hristiyan Demokrat Partisi (CDU) lideri Friedrich Merz, 2022 yılında yaptığı bir açıklamada, merkez sağın, aşırı sağ AfD ile ne masa altında ne de üzerinde iş birliği yapmayacağını söylemişti. Ancak Merz, 2023 yılında yaptığı bir açıklamada, kırsal bölgelerde ve kasabalarda, aşırı sağ ile iş birliğinin kaçınılmaz olduğunu savundu. Kendisine yöneltilen sert eleştirilerin ardından geri adım atan CDU’lu politikacı, “CDU ile AfD arasında belediyeler düzeyinde bir işbirliği olmayacak” açıklamasını yaptı.

SPD'li Jendricke: Merz'e yönelik eleştiriler abartılı

Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller, Merz’i aşırı sağın kabulü konusunda tabuları yıkmakla suçlarken, partilerin ilçe başkanlıkları işbirliğine yeşil ışık yaktı. SPD'li Nordhausen İlçe Başkanı Matthias Jendricke, Bild gazetesine verdiği demeçte, AfD ile işbirliğine karşı olmasına rağmen, Merz’e yönelik eleştirilerin abartılı olduğunu savundu ve “İlçe meclisi üyeleri, parti ideolojilerinden çok ilçenin okul, yol inşası gibi bölgesel ihtiyaçlarına yönelik çalışır" dedi.

CDU'lu Thomas Beierlein da Merz’e destek verdi. Beierlein, “AfD, Zwickau’yu kalkındıracak bir proje sunarsa hayır demem mümkün değil" diye konuştu.

CDU'lu siyasetçi: AfD'li herkes Nazi değil

Saksonya Anhalt bölgesinde, Almanya’nın ilk AfD’li belediye başkanıyla birlikte çalışacak olan CDU’lu Anhalt Bitterfeld İlçe Başkanı Andy Grabner da AfD’li herkesin Nazi olmadığını savundu, “AfD’li belediye başkanıyla, diğer tüm belediye başkanlarıyla olduğu gibi birlikte çalışacağım. Raguhn-Jeßnitz kasabasına karşı üretilen nefret söylemlerini kınıyorum" ifadelerini kullandı.

Kuzey Ren-Vestfalya, Hessen eyaletelerindeki CDU bölge yöneticileri ise merkez sağın kendi bölgelerinde seçmenin güvenini kazandığına, aşırı sağ ile işbirliği gibi bir durumun söz konusu olmadığına dikkat çektiler.

Geri Dön 26 Temmuz 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN