Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya: Suriyeliler sınır dışı edilebilir - 24 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
21 Eylül 2022 Çarşamba

Adalet Divanı: Almanya, AB yasalarını ihlâl ediyor

Avrupa Birliği Adalet Divanı, Almanya’nın veri saklama yönetmeliğinin AB yasalarını ihlâl ettiğine hükmetti.

Avrupa Birliği en yüksek mahkemesi Adalet Divanı Almanya’daki veri saklama yönetmeliğinin Avrupa Birliği yasalarını ihlâl ettiğine hükmetti. Kararda, ulusal güvenlikle ilgili istisnalar olmaksızın bağlantı ve konumla ilgili verilerin saklanmasının yasalara aykırı olduğu, özel hayatın gizliliği ilkesinin ihlal edildiğini bildirildi. 

Kararda, "AB hukuku, ulusal güvenliğe ciddi bir tehdit olması durumu dışında, trafik ve konum verilerinin genel ve ayrım gözetmeksizin saklanmasını engeller." ifadesi kullanıldı.

Tartışmalı yasa, Almanya’da organize suç, çocuk pornografisi ve terörle mücadele konusunda önemli bir araç olarak kabul ediliyordu. Ancak yasa sivil haklarla ilgilenen aktivistler tarafından yıllardır sert eleştiriliyordu. 

İçişleri Bakanı ile Adalet Bakanı arasında görüş ayrılığı

Avrupa Birliği kararından sonra yasanın mevcut hâliyle geçerliliğini yitirdiği bildirildi. Yeni bir yasanın çıkıp çıkmayacağı ve düzenlemelerin nasıl olacağı henüz belirsiz. Koalisyon hükûmetinde Yeşiller ve FDP veri saklamayı reddederken, İçişleri Bakanı Nancy Faeser çocuk istismarını takip edebilmek için IP adreslerinin takibinden yana görüş bildirmişti. Adalet Bakanı Marco Buschmann ise kararı memnuniyetle karşıladı ve "Sivil haklar için güzel bir gün! Sebepsiz veri saklanmasının önüne geçeceğiz” dedi.

Geri Dön 21 Eylül 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN