Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni askerlik modeli - 12 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları ilk değerlendirme - Oktan Erdikmen
Avrupa sandık başında: Mutlaka oy kullanın! - Haftanın Yorumu 34. Bölüm Oktan Erdikmen
24 Mayıs 2024 Cuma

63 yaşında emeklilik çok daha pahalı hâle geliyor

Alman Emeklilik Kasası verilerine göre, 45 yıllık sigortalılıktan sonra kesintisiz emekli maaşı harcamaları, mart ayında bir önceki aya nazaran yüzde 18,4 artarak ayda 4,3 milyar avroya yükseldi.

Geçen yıl emeklilik fonu emekli maaşlarına toplam 46,3 milyar avro ödedi. Bu, 2022 yılına göre (39,3 milyar avro) yüzde 17,8 daha fazla. Maliyetin artmasının başlıca nedeni, Babyboomer kuşağından giderek daha fazla çalışanın kesinti olmadan emekli olma fırsatından yararlanması. Bu kuşakta emekli olanların sayısı iki yıl içinde yarım milyondan fazla artarak 2,416 milyona ulaştı.

FDP, emeklilik yaşının yükseltilmesini ve erken emekliliğe karşı çıkıyor. Ancak, FDP ile hükümetin büyük kanadı SPD arasında bu konuda görüş ayrılığı sürüyor. SPD’li Başbakan Olaf Scholz, "Sosyal dayanışma alanında taviz yok" diyerek, 45 yıl emeklilik sigortasına prim ödeyen çalışanların 63 yaşında erken emekli olmalarında ısrarcı olduklarını yineledi. Scholz, ayrıca 67 olan emeklilik yaşının yükseltilmesine kesinlikle karşı olduklarını da vurguladı. FDP ise erken emekliliğin nitelikli eleman kaybına yol açtığını ve emekli maaşı ödemeleri nedeniyle devletin yükünün arttığını belirterek buna karşı çıkıyor.

Geri Dön 24 Mayıs 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN