Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
09 Şubat 2024 Cuma

330 bin sağlık emekçisi 'uyarı grevi' yaptı

Almanya'da 330 bin sağlık emekçisi, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanmasının ardından bir günlük uyarı grevi yaptı.

Almanya'da, Sağlık Çalışanları Birliği (VMF) tarafından çağrılan "uyarı grevi" kapsamında, muayenehanelerde çalışan yaklaşık 330 bin sağlık personeli, ücret artışı talebiyle bir günlüğüne iş bıraktı. Grev dolayısıyla birçok muayenehane kapalı kaldı, ancak acil durumlar için bazı sağlık personeli çalışmaya devam etti.

Başkent Berlin'de, Federal Tabipler Birliği binası önünde toplanan sağlık çalışanları, adil ücret taleplerini dile getiren sloganlar attı ve dövizler taşıdı. "Asgari ücretten fazlasını istiyoruz" ve "Hayat kurtarıyoruz ama kendi hayatımızı zorlukla finanse edebiliyoruz" gibi ifadelerle durumlarının ciddiyetini vurguladılar.

VMF temsilcisi Hannelore König, toplu sözleşme görüşmelerinin aralık ayında tıkanıklık yaşaması üzerine uyarı grevi çağrısında bulunduklarını belirtti. König, muayenehanelerde çalışan sağlık personelinin, özellikle yeni işe başlayanların ücretlerinin artırılmasını ve saat başı 17 avro ücret talep ettiklerini açıkladı. Ayrıca, toplu sözleşme görüşmelerinden tüm personelin yararlanmasını istediklerini ifade etti.

König, muayenehane sahiplerinin işletme maliyetlerinin arttığını kabul ederken, sağlık personelinin daha büyük bir baskı altında olduğunu vurguladı. Son iki yılda 100 ila 200 avro arasında reel ücret kaybı yaşandığını ve düşük maaşlarla artan yaşam maliyetlerinin karşılanamadığını dile getirdi.

Toplu görüşmelerde, VMF işverenlerin yüzde 5,5'lik ücret artışı teklifini reddetti ve muayenehanelerde çalışan sağlık personeli için yüzde 17 ücret artışı ile 2 bin avro enflasyon ikramiyesi talebinde bulundu.

Geri Dön 09 Şubat 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN