Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
25 Ocak 2024 Perşembe

3 sınır dışı işleminden 1’i gerçekleşiyor

Almanya'da, göç başvurusunda büyük artış yaşanan geçen yıl yapılan sınır dışı işlemlerinin neredeyse üçte ikisi başarısızlıkla sonuçlandı.

Almanya'da Federal İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre, geçtiğimiz yıl ülkeye sığınma başvurusu yapanların sayısı, 2015/2016 mülteci krizi sonrasındaki en yüksek seviyeye ulaştı. 2023'te sığınma başvurusu yapanların sayısı bir önceki yıla göre yüzde 51,1 artarak 329 bin 120'ye ulaştı. Başvuruların çoğu Suriye, Türkiye ve Afganistan'dan geldi.

Ülke genelinde geçen yıl yapılan sınır dışı işlemlerinin neredeyse üçte ikisi başarısızlıkla sonuçlandı. Toplamda 16 bin 430 kişi ülkelerine geri gönderilirken, 31 bin girişim başarısızlıkla sonuçlandı. Başbakan Olaf Scholz, ekim ayında reddedilen sığınmacıların 'büyük çapta' sınır dışı edileceğini açıklamıştı.

Bavyera eyaleti, geçen yıl ülkeyi terk etmek zorunda kalan 2 bin 500 kişiyi sınır dışı etti. İçişleri Bakanlığı'na göre, sığınma talebi reddedilen 10 bin kişi de Bavyera'yı gönüllü olarak terk etti. İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, korona döneminde uluslararası taşımacılığın zorluğu nedeniyle geri dönüşlerde düşüş yaşandığını, ancak bu yıl daha fazla kişiyi sınır dışı etmeyi hedeflediklerini belirtti.

Baden-Württemberg Eyaleti Adalet ve Göç Bakanı Marion Gentges, "Geri Dönüş İyileştirme Yasası" nedeniyle sınır dışı etmelerde yeni zorluklar yaşanmasını beklediklerini ifade etti. Gelecekte, sınır dışı edilmek üzere gözaltında bulunan herkesin avukat tutma hakkı olabileceğini belirten Gentges, yeni yasa ile sınır dışı edilen kişilerin saklanmasının daha zor hâle gelebileceğine dikkat çekti.

Alman Federal Meclisi geçtiğimiz hafta, iltica başvurusu reddedilenlerin sınır dışı işlemlerini hızlandıran "Geri Dönüşü İyileştirme Yasası"nı kabul etti. Yasa, polisin arama yetkilerini genişletirken, sınır dışı öncesi gözaltı süresini 28 güne çıkarıyor ve insan kaçakçılarının sınır dışı edilmesini kolaylaştırıyor.

Geri Dön 25 Ocak 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN