Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kar alarmı: Evden çıkmayın - 28 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
10 Kasım 2023 Cuma

2023, kayıtlara geçen en sıcak yıl olabilir

Avrupa Birliği'nin (AB) finanse ettiği Copernicus İklim Değişikliği Servisi (C3S), 2023'ün kayıtlara geçen en sıcak yıl olabileceğini belirtti.

C3S'in internet sitesinde yayımladığı rapora göre, dünya genelindeki sıcaklık ortalamaları itibarıyla 2023'teki sıcaklık, daha önce en sıcak yıl olarak kayıtlara geçen 2016'ya göre 0,1 santigrat derece daha yüksek.

Rapora göre, bu yılın sıcaklık ortalaması, sanayi devrimi öncesindeki ortalamanın 1,43 santigrat derece üstünde. Bu da, 2023'ün şu ana kadar kayıtlara geçen en sıcak yıl olabileceği anlamına geliyor.

Bu yıl, dünya genelinde ekim ayı sıcaklık ortalaması ise 15,3 santigrat dereceyle rekor kırdı.

Ekim 2023'te kaydedilen sıcaklığın, 1991-2020'deki ortalama sıcaklıktan 0,85 santigrat derece daha yüksek olduğu belirtilen raporda, bir önceki en sıcak ekimin yaşandığı 2019'daki ortalamadan da 0,4 santigrat derece daha yüksek olduğu ifade edildi.

Öte yandan, ekim ayında ölçülen Antarktika'daki deniz buzu miktarı, ortalamanın yüzde 11 altında kaldı ve yılın bu dönemi için buz miktarının 'rekor düşük seviyelerdeki' art arda 6'ncı ayı oldu.

C3S Direktör Yardımcısı Samantha Burgess konuya ilişkin, "Neredeyse kesin olarak söyleyebiliriz ki; 2023 yılı kayıtlara geçen en sıcak yıl olacak. Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28'inci Taraflar Konferansı (COP28) öncesinde, iklim için ciddi şekilde harekete geçilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Geri Dön 10 Kasım 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN