Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sosyal yardım sallantıda - 4 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
19 Nisan 2023 Çarşamba

2022’de enerji fiyatları cep yaktı

Hanelerin enerji maliyeti 2022 yılında, doğal gazda ortalama yüzde 16,2, elektrikte yüzde 4,4 arttı.

Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) verilerine göre, doğal gaz ve elektrik fiyatları 2022’nin son 6 ayında da artmaya devam etti. Hanelerin enerji maliyeti, yılın ilk yarısına kıyasla, doğal gazda ortalama yüzde 16,2, elektrikte ise yüzde 4,4 civarında arttı. Geçtiğimiz yılın son 6 ayında doğal gaz fiyatları kilovatsaat başına ortalama 9,34 sent, elektrikte ise 34,96 sentten işlem gördü. 

“Enerji fiyatlarındaki artış enflasyonu tetikliyor”

Hans Böckler Vakfı Makroekonomi ve Konjonktür Araştırmaları Enstitüsü uzmanları, enerji fiyatlarındaki fahiş artışların enflasyonu da tetiklediğini söyledi. Özellikle doğal gazın toptan satış fiyatlarında genel bir düşüş gözlemlense de, bunun tüketiciye yansımasının zaman alacağı belirtildi. 

Fiyatlar 6 ay içinde düşebilir

Federal Ağ Ajansı raporlarında ise, tüketici fiyatlarının şirketlerin sözleşme sürelerine bağlı olarak 6 ay ila 1 yıl içinde düşebileceği bildirildi.

Sanayi ve işletmelerde de artış yaşandı

Sanayi ve işletmelerde kullanılan doğal gaz ve elektrik fiyatları da benzer şekilde yükseldi. Federal İstatistik Ofisi'nin verilerine göre, geçtiğimiz yılın son 6 ayında, doğal gaza ortalama, yüzde 25,3, elektriğe ise yüzde 4,4 zam geldi. Doğal gaz için kilovatsaat başına ortalama, 8,06 sent, elektrik için kilovatsaat başına 20,74 sent ödendi.

Geri Dön 19 Nisan 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN