Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
30 Ocak 2024 Salı

2 AfD’li Anayasa Mahkemesi yargıcı seçildi

Almanya'nın Bavyera Eyaleti'nde, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinden iki politikacı, Anayasa Mahkemesi Yargıcı olarak seçildi.

CSU ve Hür Seçmenlerin oylarıyla seçilen bu isimlerle birlikte, mahkemenin 15 yargıcından ikisi aşırı sağcı partiden oldu. Ancak, Yeşiller ve SPD, bu seçimlere karşı çıkarak hayır oyu kullandı.

Muhafazakarlar, yargıç eksikliğinden kaynaklanan hukuki belirsizlik ve Bavyera'nın en yüksek mahkemesinin işlerliğini sürdürme endişesiyle AfD'nin önerilerini kabul ettiklerini ifade etti. CSU'lu Michael Hofmann, "Koyduğumuz kurallara uymak zorundayız. Sonuçtan hoşlanmadık, ancak Bavyera Anayasa Mahkemesi'ne olan güveni kaybetmemeliyiz." dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Hans-Joachim Heßler, eyalet parlamentosuna yazdığı bir mektupta, parlamentonun oylama yapmaması durumunda "ciddi anayasal belirsizlikler" olabileceği uyarısında bulundu. Bu durumda mahkeme, iki boş kadro ile ilgilenmek veya seçimi tamamen iptal etmek zorunda kalacaktı.

SPD Parlamento Grubu Başkanı Florian von Brunn, kararı eleştirerek, "SPD'nin anti-faşist bir geleneği var" dedi ve Anayasa Mahkemesi'ne 'yeni Nazi' seçmek istemediklerini belirtti.

Yeşiller Partisi Parlamento Grubu Başkanı Jürgen Mistol, AfD'nin anayasa ve demokrasi için bir tehdit oluşturduğunu söyleyerek, "Anayasamızın düşmanlarının, Anayasa Mahkemesi'nde yeri olmamalıdır" ifadesini kullandı.

SPD ve FDP: Basit çoğunluk yerine 3’te 2 çoğunluk şartı olsun

SPD ve FDP, Almanya'da aşırı sağcı AfD'nin yükselişi karşısında harekete geçti. Trafik ışığı koalisyonunun ortakları, aşırı partilerin iktidara gelmesi durumunda Federal Anayasa Mahkemesi'ni korumak için yasalarda sıkılaştırma istiyor. SPD ve FDP'nin meclis grubu temsilcileri, bu amaçla Anayasa'da değişiklik yapılmasını önerdi.

SPD'li Johannes Fechner, Federal Anayasa Mahkemesi Kanunu'nun değiştirilmesinin 3'te 2 çoğunlukla olması gerektiğini belirtti. FDP'li Stephan Thomae ise parlamentarizmi ve anayasa yargısını demokrasi düşmanlarına karşı daha güçlü hâle getirme çağrısında bulundu. AfD'nin Meclis çoğunluğunu elde etmesi durumunda Federal Anayasa Mahkemesi'nin kolayca etkisiz hâle getirilebileceği endişesi bulunuyor. Ancak bu planın uygulanabilmesi için CDU ve CSU'nun onayına ihtiyaç duyulacak.

Geri Dön 30 Ocak 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN